Добрата акустична среда се постига с комбинация от материали

2200
Тя изисква сериозни познания и гъвкавост при проектиране на пространството и избора на мебели.

 

Интериорната акустика беше темата на онлайн събитие, организирано от Асоциацията на интериорните дизайнери в България. Отговори и решения с нагледни примери от проекти през последните две години дадоха Георги Милев - Kinnarps Bulgaria, и арх. Андрей Велинов - собственик и управител на VISTA POINT и съосновател и съсобственик и на dot.ARHITEKTURA ltd.

 

 

През годините години съвременният офис се разви изключително динамично, промени се изцяло начинът на работа, което постави заедно големи групи служители в открити офисни пространства. Наред с положителните страни това доведе и до неприятни последици като влошаването на звуковата среда, каза Георги Милев. Според него доскоро на „звуковата хигиена" не се е обръщало внимание, но ръководителите все по-често си дават сметка, че този уж маловажен проблем се превръща във важен фактор, водещ до трудно съсредоточаване и оттам до падане на производителността на труда и качеството.

 

 

В зависимост от характера на помещението (дали то е офис, звукозаписно студио или друго) се подбира и подходът за създаване на най-подходяща акустична среда. Така например не винаги целта е да получим прекалена шумоизолация, защото тогава се получава обратен ефект - и най-слабият говор се чува отчетливо и надалеч.

 

 

„Добрата акустична среда в един офис съвсем не е лесна работа, изисква сериозни познания и гъвкавост при проектиране на пространството и избора на мебели, и в бъдеще акустичните и light дизайнери ще играят все по-важна роля", каза Милев. „Освен това днес сме изправени и пред проблема COVID-19. Мениджърите, проектантите и производителите са изправени пред голямото предизвикателство да преустроят съществуващите офиси в безопасна и комфортна среда за работа. Моето лично мнение е, че именно акустичните мобилни решения ще имат голяма роля в решаването на този казус", допълни той.

 

 

Стенни акустични панели

 

Вариант са модули от формован филцов плат със звукопоглъщаща сърцевина, а вълнообразната повърхност ефективно разчупва звуковите вълни. Други варианти са звукопоглъщащ панел от рециклирани материали, както и панел от формовано полиестерно влакно с триъгълна форма, който разчупва звуковите вълни.

 

 

Наклонената форма добавя и акустични качество. Триизмерният триъгълен участък на стенния панел предотвратява отскачането на звуковите вълни право назад. Друг вариант са поглъщащи звука 3D букви от 100% рециклирана полиестерна пяна и облечени с тапицерия. Интересни са и панели с окачване с кожени каишки в различни дължини.

 

 

Имате възможност да избирате и между различни форми и размери панели.

 

 

Висящи акустични панели

 

Има модули, чиято степен на отвореност определят и разсейването на неприятните звукови отражения. Други могат да се монтират под ъгъл със заострена форма, а трети - да се използват по различни начини.

 

 

Елементи от филц с формата на листа отделят визуално и изграждат приятна звукова среда, като същевременно запазват пространствената отвореност. Ново приложение има вълната като материал, а панел от ламиниран филц и плат може да бъде окачен на тавана или да стои на пода, като поставя нов стандарт за категорията разделител.

 

 

Модел панел е закачлива перефраза върху гофрирано желязо. Формованият филц абсорбира звука и вълнообразната повърхност ефективно разчупва звуковите вълни. Друг модел може да бъде с осветление и плат, а трети създава стая в стаята.

 

 

Стоящи акустични панели

 

Празното пространство вътре в екрана ви позволява да поставите екрани в други размери и така да контролирате звукопоглъщането. Друг модел е гъвкав и свободно стоящ екран, покрит с филц и с рамка и ръб от алуминий, което го прави лек и здрав. Предлагат се и екрани с изключително добро поглъщане на звука и крака от масивно дърво, вдъхновени от традиционните естакади.

 

 

Един от моделите внася в интериора символи на природата. Още един вариант е добър в създаването на усещане за неприкосновеност и на зона за съхранение. Може да се добави и функционален панел към екрана на работния плот, което позволява да монтирате аксесоари и да освободите бюрото. Друг е с много тънка рамка от масивно дърво. Екранът е мобилен, тъй като е снабден с алуминиеви крачета на колела.

 

 

Един актуален вариант е модул от акрилно стъкло за монтаж над параван. Целта е освен звукоизолация, да се намали и разпространението на Covld-19. Екранът има скоба, която позволява да бъде поставен над паравана.

 

 

Полезни и интересни са решенията за оформяне на различни кътове за срещи и разговори, които, комбинирани с панели и екрани, създават подходяща изолирана среда.

 

 

 

 

 

Осветление със звукопоглъщане

 

Интересна лампа поглъща звука над масите за хранене или срещи и може да бъде в различни размери и цветове.

 

 

Всички тези решения са много важни, но не са достатъчни, защото като начало самата среда трябва да е добре изолирана от околната, каза арх. Андрей Велинов. Добрата акустика е комбинация от различни материали, а най-добре е да се консултирате с акустик, добави той и показа различни реализирани обекти - с конкретни примери за материали и звукоизолация и акустика.

 

Офис

 

Фоайе на хотел

 

Офис

 

Конферентна зала

 

Ресторант

 

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

NakovskaSolakov House - къща за семейство на творци в самото сърце на София

NakovskaSolakov House - къща за семейство на творци в самото сърце на София

Всъщност това не е една къща, а две в два отделни имота, обединени в едно хармонично цяло

SamElyon – когато архитектурата срещне интегрираните технологии

SamElyon – когато архитектурата срещне интегрираните технологии

Партньор в сферата на професионалните аудио и комуникационни системи за изграждането на един от най-модерните комплекси в страната е фирма PRO Audio

Сграда е адаптирана в хотел, вписвайки се в средата и атмосферата на варненски квартал

Сграда е адаптирана в хотел, вписвайки се в средата и атмосферата на варненски квартал

Новата фасада е третирана на принципа на контраста с декоративни елементи от кортен, чието естество се свързва с жп-гаровия складов контекст

Къщата с порталите - преустройство, позволяващо да се види изначалната структура

Къщата с порталите - преустройство, позволяващо да се види изначалната структура

Обектът по проект на студио NADA е победител в категория "Реализации - еднофамилни жилищни сгради" в конкурса ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2024 и получи втора награда за развитие на малките селища

REDOX architecture studio създаде проект за мобилен рибен ресторант, вдъхновен от дизайна на обърната рибарска лодка

REDOX architecture studio създаде проект за мобилен рибен ресторант, вдъхновен от дизайна на обърната рибарска лодка

Ресторантът се вписва органично във всеки контекст - от модерна архитектурна среда до исторически градски райони

Реновирано е детското отделение в МБАЛ Добрич

Реновирано е детското отделение в МБАЛ Добрич

Проектът е на REDOX architecture studio, а инициативата - на Фондация "За Доброто" по проект "Светулка"