Очаква се залата на читалище "Братя Миладинови – 1917" в столичния квартал "Княжево" да има модерна визия

276

Проектът за реконструкцията е на Студио "Делинеар"


Ако пътувате към Владая, пътят ви задължително минава покрай една старинна сграда с малка кула. Тя принадлежи на Читалище „Братя Миладинови“, създадено през 1917 година. Идеята за възраждането на читалището започва идва от арх. Петър Диков (председател на Съюза на архитектите в България), който посвещава 70-ия си юбилей на благотворителна кауза - дарения за кампания за залата в „Княжево“, а проектът за обновяването е възложен на арх. Димитрова (която има къща в Княжево).

Сградата на читалището при основаването му

По време на форум на BAU Academy на 26 юни на тема "Специализирани сгради с обществено предназначение" арх. Десислава Димитрова - студио "Делинеар" (Delinear), представи проекта "Възраждащата се зала на Княжево - Архитектура, обединяваща изкуствата – Реконструкция на НЧ „Братя Миладинови - 1917“. Проектът беше представен и през септември миналата година пред жителите на „Княжево“ и официални гости с финансиране на Столична община. "С първото представяне с 3D мапинг успяхме да разкажем за символите, които съм вложила, създавайки концепцията - не само визуално да покажем как ще изглежда залата, но и от какво е била вдъхновена тя – от планината, от водата. Основен акцент в тази зала е Витошкото лале, представено като слънце. Това е логото на читалище "Братя Миладинови“, казва арх. Десислава Димитрова. 

Проектът предвижда изградената през 90-те година втора постройка да бъде премахната, а входът на фасадата ще бъде модернизиран.   

От 90-те години залата е затворена и е била превърната в склад за дървен материал. Залата (киносалонът) се е рушала през годините поради безстопанственост, а функционирането му е било не по предназначение. В момента е със стени от тухли и под от бетон, като липсват седалки, но сцената е запазена в автентичния й вид. Залата разполага с перфектни акустични качества, оркестрина и въртяща се сцена и се очаква да бъде нов притегателен център за изкуствата - музика и театър, а залите към нея ще предоставят възможност за различни изложби. 

Предвижда се местата в залата да бъдат редуцирани, а в стените да има двойна мембрана - акустичен текстил, зад който да има осветление с възможност за различни цветове, за да се постигне иновативна визия за различен тип мероприятия.

Едното фоайе - това към входа на залата, ще е изнесено към градината срещу залата.

Другото (подземно) фоайе ще бъде картинна галепия, зала за събития с елементи на природата в осветителните тела и подбора на материалите.

Предстои остойностяване на проекта и търсене на програми и подкрепа от страна на институциите за финансиране. Провежда се и дарителска кампания.

ОЩЕ НОВИНИ

Световен лидер в роботизираната хирургия откри производствена база в България

Световен лидер в роботизираната хирургия откри производствена база в България

Новият обект в Първомай е част от разширяването на компанията Intuitive в Европа

ЕнЕфект: Социалният план за климата повтаря стари грешки

ЕнЕфект: Социалният план за климата повтаря стари грешки

Съществува огромен риск от социална несправедливост при разходването на 5-те милиарда лева, предвидени по плана

Очаква се бивш санаториум с голям парцел земя в Мало село да се превърне в жилищен комплекс

Очаква се бивш санаториум с голям парцел земя в Мало село да се превърне в жилищен комплекс

Инвеститор е германският предприемач Матиас Цайтлер, който стои зад проектите Coworking Bansko и Coliving Semkovo

Как върви модернизацията на железопътния участък Елин Пелин – Костенец?

Как върви модернизацията на железопътния участък Елин Пелин – Костенец?

Проектът е разделен на три позиции с различни изпълнители, като се работи поетапно, с координация на терен