Два български обекта са номинирани в международния конкурс Baumit Life Challenge

307

Това са Къща „Плочата“ в Плевен и сградата на Българска академия на науките на пл. „Народно събрание“ в София


Конкурсът „Фасада на годината“ привлича вниманието на много професионалисти в строителния бранш. В края на миналата година за 18-ти път „Баумит България“ представи най-красивите фасади в страната ни, изградени с материали на марката за периода 2022-2023г. Над сто обекта в шест категории бяха оценени от професионално жури.

Номинираните фасади бяха определени не само за българския конкурс, но и за международното състезание Baumit Life Challenge. Както и в предходните години, 13 независими експерти, между които председателят на предишното издание на “Фасада на годината“ – арх. Радомир Серафимов, оценяват над 300 проекта, представени от цяла Европа, включително и България. В Life Challenge 2024 са определени 36 финалисти, като най-добрите 6 фасади от всяка категория участват във финала, където журито ще избере победителите.

Освен експертните оценки, конкурсът Life Challenge на Baumit насърчава общественото участие чрез открито онлайн гласуване. Около два месеца преди церемонията по връчване на наградите, всеки имаше възможност да гласува за своите любими фасади.

Два обекта от нашата страна имат повод за гордост. Единият е Къща „Плочата“ в Плевен с проектанти арх. Румен Шекеров и арх. Стефан Шекеров от „М-2 Инвест“ ООД. Изпълнител  е „Ем енд Джи 17“ ООД. Обектът спечели първо място в категория "Еднофамилни къщи" в конкурса на „Баумит България“, а сега е номиниран за международното състезание. Освен това къща „Плочата" спечели вота на публиката на европейско ниво в категория "Еднофамилни къщи". Фасадата на обекта е изградена с Баумит ИТИС Про с крайни покрития НанопорТоп и ПураТоп в актуалните цветове 0019 и 0881.

Вторият обект, включен в късата листа на Life Challenge, е един от бележитите паметници на културата в страната ни – сградата на Българска академия на науките на пл. „Народно събрание“ в София. Проектанти са арх. Милена Крачанова, Аглика Икономова, инж. Марин Вълчев и Росен Йовчев, инвеститор е Българска академия на науките, а изпълнителят е „Сдружение ЕМ Билдинг 2020“. Обектът беше класиран на първо място в българския конкурс в категория "Реновиране на исторически сгради", а сега се бори за международна оценка. Използваните Баумит материали за реновацията на сградата са шпакловъчни смеси МултиУайт и МултиРенова, крайни покрития ПураТоп И МозаикТоп. Използваната боя за външно приложение е ПураКолор в цветове в цветове 0214, 0213 и 0019.

Награждаването в Baumit Life Challenge ще се проведе на 23 май в Любляна, Словения. Организаторите канят архитекти, инвеститори и партньори от всички държави, в които Baumit има представителство, за да презентират своите най-изключителни фасади. Вижте още за конкурса тук.

ОЩЕ НОВИНИ

GROHE: Интелигентни решения за устойчиво водоснабдяване

GROHE: Интелигентни решения за устойчиво водоснабдяване

Компанията предлага новаторски продукти, които не само че изглеждат стилно, но и спомагат за значително намаляване консумацията на вода

Община Белоградчик обособява терен за нов жилищен квартал с около 30 еднофамилни и многофамилни къщи

Община Белоградчик обособява терен за нов жилищен квартал с около 30 еднофамилни и многофамилни къщи

Той се намира до кв. „Милевите“ до сградата на бившия Техникум близо до центъра на града и обхваща площ от 12 декара

Хотел с интегрирано изкуство

Хотел с интегрирано изкуство

Сложната реновация с респект към съществуващия архитектурен обем следва концепция, основана на символи, свързани с българската култура и природни богатства

Стартира изграждането на Младежки център в Асеновград

Стартира изграждането на Младежки център в Асеновград

Инвестицията е в размер на близо 1 800 000 лв. и се финансира със средства от Европейския съюз (ЕС) по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ)

Cholakov-Gongalov Architects за навлизането на изкуствения интелект в сферата на архитектурата

Cholakov-Gongalov Architects за навлизането на изкуствения интелект в сферата на архитектурата

Докато едни са силно въодушевени от развитието на технологиите и възможностите, които предоставят, други са обезпокоени, казва арх. Виктор Чолаков