Галерия Credo Bonum представя: Векът на зданието - 110 години от създаването на сградата на ул. "Славянска" 2

225

По време на изложбата в галерията има съпътстваща образователна програма с разнообразни събития, включително и за деца


Изложбата "Векът на зданието" разказва историята на една от емблематичните софийски сгради – впечатляващото здание на ъгъла на улиците „Славянска” и „Г. Бенковски”, превърнала се в един от символите на града. Днес в нея се помещават Българо-американска кредитна банка, CSIF холдинг, а вече 20 години тук е и адресът и на фондация и галерия Credo Bonum.

Малко хора знаят, че зад стените на тази необикновена сграда е скрита 110-годишна българска история. Историята на създателите, построили дом на българския бизнес. Историята на първото поколение родни архитекти, променили завинаги облика на София. Историята на талантливите декоратори, придали на интериора неповторим облик. Историята на реставраторите, които преди повече от 20 години връщат блясъка на сградата. Историята на една сграда, която заедно с България преминава през войни, разрушения и преврати, многократно е преустройвана, сменя собственици и предназначение, но продължава да се издига като паметник в европейското сърце на столицата.

В изложбата  „Векът на зданието” звучат оригиналните дискусии, предшестващи архитектурния конкурс от 1911 г., запазени в Държавна агенция „Архиви“ (ДАА). За Софийската търговско-индустриална камара (СТИК) организаторите разказват с помощта на доц. Мартин Иванов, познавач на българската икономическа история. На стените на галерията могат да се видят документални снимки от стара София, един бързо разрастващ се европейски град от началото  на XX в. Те са плод на изследователския труд на Виктор Михайлов от сайта stara.sofia.com. Има чертежи и архитектурни планове, издаващи оригиналния замисъл на блестящото архитектурно трио “Димов, Ничев и Фингов”. За тях разказва д-р Боряна Вълчанова.

С помощта на проф. Милена Георгиева изложбата открива самоличността на декораторите на интериора, сред които се откроява името на Харалампи Тачев, проектирал уникалните 48 емблеми на занаятите в Заседателната зала на втори етаж. Архивът на реставраторката проф. Миглена Прашкова разказва за 6-месечния реставрационен процес през 2003 г. Не на последно място изложбата ни разхожда из сградата, показвайки различни кътчета от тази забележителна постройка, уловени от фотографите Росина Пейчева, Галя Йотова и Добрин Кашавелов.

По време на изложбата в галерията има съпътстваща образователна програма с разнообразни събития, включително и за деца. На 12 февруари Детска архитектурна работилница организира събитие, в което децата ще се запознаят с историята на сградата. Работилницата ще започне с разговор за професията на архитекта, какви предизвикателства среща и по какъв начин успява да представи идеите си. След това децата ще влязат в ролята на детективи и ще потърсят в изложбата отговора на няколко загадки. Накрая малките архитекти ще проектират свои архитектурни произведения, като създадат колажи от различни интериорни и екстериорни фрагменти от сградата.

Снимки: Credo Bonum

Изложбата „Векът на зданието” може да бъде видяна до 19 февруари в Галерия Credo Bonum на ул. „Славянска“ 2 (вход от ул. „Бенковски“) с работно време понеделник – неделя от 11:00 до 19:00 часа. Изложбата е съпътствана от едноименен каталог, който може да разгледате тук.

Вижте събитието във Фейсбук.

ОЩЕ НОВИНИ

Фондация "На открито" в партньорство с УАСГ представи разработки за обновяване на четири места за отдих в парк "Хисарлъка" в Кюстендил

Фондация "На открито" в партньорство с УАСГ представи разработки за обновяване на четири места за отдих в парк "Хисарлъка" в Кюстендил

Обектите са около входовете на парка при стадион “Осогово”, при бившия санаториум за детски белодробни заболявания, под зоопарка и в обхвата на крепостта

Община Враца получава държавен имот в с. Паволче за изграждане на образователен и културен център

Община Враца получава държавен имот в с. Паволче за изграждане на образователен и културен център

Така ще се осигури пространство за обучение и семинари, столова, зала за игри и практически дейности и други

Започва изграждането на най-високата сграда в комплекса Garitage Park в София

Започва изграждането на най-високата сграда в комплекса Garitage Park в София

В този етап на строителство са заявени още търговски площи, два високи жилищни обекта и основно училище