Главният прокурор изиска информация от МРРБ и МВР за установени нередности при изграждането и ремонта на пътища

149

При установяване на достатъчно данни за извършени престъпления материалите ще бъдат изпратени на компетентните прокуратури с оглед преценка за наказателна отговорност


Снимка: МРРБ. Проверка на Северната скоростна тангента в София.

Главният прокурор изпрати писма до служебния вицепремиер по обществения ред и сигурност и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев и до служебния министър на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков, с които изиска цялата налична информация относно установени нередности при изграждането и поддържането на пътища в страната.

Информацията е поискана във връзка с твърдения за извършени нередности при строителството и ремонта на магистрали и участъци от републиканската пътна мрежа, включително Северната скоростна тангента и магистрала „Хемус“.

Наличната в МВР и в Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) информация следва да бъде предоставена в най-кратък срок. „Тя е от съществена важност и е определяща, за да може Прокуратурата на Република България да осъществи правомощията си за извършване на проверки по реда на чл. 145 от Закона за съдебната власт (ЗСВ), за образуване на досъдебни производства и провеждане на ефективни разследвания по реда на НПК“, се  посочва в писмата.

Разкриването на престъпления е от компетентността на МВР. То от своя страна следва да уведоми своевременно компетентните прокуратури като предостави събраните данни или доказателства и с оглед установения в Закона за МВР принцип на взаимодействие (чл. 3, ал. 1, т.8).

В случай че при анализа на събраната информация се установят данни за незаконосъобразни административни актове, Върховната административна прокуратура ще предприеме действия в изпълнение на компетентността си по Конституция и ЗСВ.

Предвид високата значимост на информацията за състоянието на пътищата и в защита на публичния интерес Прокуратурата ще уведоми своевременно обществеността за предприетите действия, се казва още в съобщението.

ОЩЕ НОВИНИ

Започва процедура по спиране на опасен строеж върху заливна тераса на река Драгалевска в местност "Кръстова вада" в столицата

Започва процедура по спиране на опасен строеж върху заливна тераса на река Драгалевска в местност "Кръстова вада" в столицата

Паралелно с това ще бъде внесен протест до прокуратурата за незаконосъобразно издадено разрешение за строеж (обновена)

Започва реновирането на постамента с камбаната до парк-хотел "Москва" в столицата

Започва реновирането на постамента с камбаната до парк-хотел "Москва" в столицата

Архитектурно-художественият монумент е изработен по повод Третата международна писателска среща през 1980 година, проведена наблизо

На яхтеното пристанище в Созопол ще бъде изграден многофункционален комплекс

На яхтеното пристанище в Созопол ще бъде изграден многофункционален комплекс

Marina Port Sozopol ще включва спортни клубове, заведения, хотелска част, малки търговски обекти, пространства за срещи, събития и почивка

В созополското село Атия започна изграждането на сгради по проект "Резидентна грижа за пълнолетни лица с интелектуални затруднения"

В созополското село Атия започна изграждането на сгради по проект "Резидентна грижа за пълнолетни лица с интелектуални затруднения"

Предвижда се изграждане на четири самостоятелни едноетажни сгради - три сгради за по пет лица и една сграда за персонала

По план върви строежът на производствената и туристическата база на комплекса "Ведра Ленд" в созополското село Зидарово

По план върви строежът на производствената и туристическата база на комплекса "Ведра Ленд" в созополското село Зидарово

Първият етап – производственият цех на фармацевтичната фабрика, се очаква да бъде завършен до март догодина