Готова е обновената градина „Папа Йоан Павел II“ в София
Старото детско влакче трябваше да бъде заменено с ново, но вместо него има подобна на влакче пързалка
В градинката при пл. „Папа Йоан Павел II", която се намира близо до 120-то училище в столичния квартал „Лозенец" на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви", е обновена алейната мрежа с нова настилка от бетонови плочи и бордюри, има поливна система, ново осветление, засадени са още широколистни и иглолистни дървета и жив плет, възстановени са тревните масиви. Изпълнител на обекта е „Софекострой" ЕАД.
По проект се предвижда чешма, която се очаква да бъде монтирана на алеята до светофара на мястото на бившия павилион, каза за CityBuild.bg зам.-кметът на направление „Зелена система, екология и земеползване" Десислава Билева. Изградена е нова детска площадка, но, противно на обещанието на Столична община, че след демонтажа на старото детско влакче ще бъде поставено ново комбинирано съоръжение (влакче и люлка), на детската площадка има пързалка, наподобяваща влакче. „Влакчето е на детската площадка като детско съоръжение", каза уклончиво Билева.
В градината е оформено и пространството около паметника на Папа Йоан Павел II (Карол Йозеф Войтила) - първият римокатолически папа от славянски произход и първият папа след папа Адриан VI (1522 г.), който не е италианец. Той служи като папа от 16 октомври 1978 до смъртта си на 2 април 2005 година.
Построяването на паметник (знак-морена) в чест на Папа Йоан Павел II в София не е случайно. Отношението му към България винаги е било положително, въпреки обвиненията в т. нар. „българска следа" в атентата срещу него през 1981 година. При посещението си в страната ни през 2002 година папа Йоан Павел II споделя, че никога не е вярвал, че България е замесена в атентата. Визитата му на българска територия е първата папска визита в 13-вековната ни история.
Според СО проектът за градината е съгласуван по Закона за културното наследство с Министерство на културата, тъй като тя е включена в Списъка на зелените площи, декларирани като паметници на градинското и парково изкуство на територията на София. Средствата за обновяването са дарени на Столичната община от фирма „Булфелд" ЕООД, която заедно с Парадайс център бяха купени от Южноафриканския фонд NEPI чрез българското му дружество „НЕПИ Проджек Ту" ЕООД през 2017г. Дарението бе направено през 2019 година, а средствата бяха предназначени за реновиране на градината и за закупуване на дрон и облекла за екипите на дирекция „Аварийна помощ и превенция".
Снимки: CityBuild.bg
Новите детски съоръжения са съвременни, а занемарената градина вече има по-добра визия, но старото влакче беше характерно за мястото, а подменяйки специфични елементи малко по малко Столична община променя духа на различни градски пространства.
Снимки: pomagalo1.com, Google. Влакчето през последните години.
По подобен начин в Банската градина в близост, без допитване до жителите на района, през 1980-те години е съборена Банята с минерална вода - по коментари на местните жители заради изграждането на високия блок на ЦК на БКП наблизо. Градината носи името си именно заради банята, която беше представител на модерното движение по проект на арх. Кирил Босев (1938-39 г.). През 2014 година градината беше ремонтирана, отново без да се чуе мнението на хората. Така някои характерни елементи в нея изчезнаха завинаги.
Ема Димитрова