Град за всеки - строителството да бъде персонифицирано изделие
Необходимо е да се помисли за симбиозата между откритите и закритите публични пространства
Снимка: Citybuild
В страната градоустройствената политика не е на ниво и липсва добра инфраструктура, беше казано на втория ден от двудневното онлайн събитие за строителство, иновации, недвижими имоти и инвестиции Forum Real. Темата на панела беше "Обществените пространства, природа и хора, как да се постигне хармония? Възможности и предизвикателства за градското планиране след Ковид-19".
Необходимо е ясно дефиниране на обществения интерес, активен диалог между всички и намиране на общите ценности, дългосрочна визия за градоустройствена политика и отразяването й в нормативни документи. Необходимо е да се помисли както за откритите, така и за закритите публични пространства и симбиозата между тях, също и за баланса между публични и частни интереси. Дигиталната трансформация е изключително важна, но преди това трябва да имаме изградената среда, коментираха участници във форума.
Преконфигуриране е думата, която характеризира ситуацията по отношение на градските и интериорните пространства в момента. Пандемията няма да окаже голямо влияние върху градовете, но ще ни върне към позабравени моменти като разстоянието между сградите, височината на помещенията, масовото използване на климатичните инсталации. Важно е градът да е за всеки - строителството да бъде персонифицирано изделие, а не на конвейер, беше казано още на форума.
Най-големият форум за индустрията на недвижими имоти, инвестиции и иновации в България - Forum Real, се проведе на 3 и 4 ноември. Над 33 000 посетители слушаха онлайн над 150 лектори - лидери на индустрията в България. Ако сте пропуснали форума, може да проследите всички дискусии и срещи на запис тук.
Ема Димитрова