Има развитие по проекта за изграждане на нова акустична концертна зала в центъра на София
На 3 октомври от 9:30 часа в Централния военен клуб ще се проведе второто обществено обсъждане на тема „Архитектура"
Обсъждането за изграждането на нова акустична концертна зала в София може да бъде проследено на живо. Инициатори на проекта са Фондация „БОГАРИЯ", Софийска Филхармония и Съюзът на българските музикални и танцови дейци, а целта на събитието е да се обсъдят най-важните въпроси, свързани с локацията, архитектурните особености, както и с финансирането и управлението на бъдещия концертен комплекс.
На събитието ще присъстват и дискутират главният диригент на Софийската Филхармония Найден Тодоров, председателят на Съюза на архитектите в България Петър Диков, председателят на фондация „БОГАРИЯ" Александър Димитров и председателят на Съюза на българските музикални и танцови дейци Станислав Почекански. Предвидени са презентации и лекции на международни експерти, архитекти и акустици. Поканени са главният архитект на София арх. Здравко Здравков, както и редица кандидат-кметове и изявени дейци в областта на музиката, архитектурата и културата. Цялата програма може да намерите тук.
Идеята за проекта е обявена на 13 март 2016 г. Година по-късно се учредява инициативен комитет, който формулира философията и четирите условия към проекта, както и започва активното събиране на подкрепа. Провеждат се серия от срещи с главния архитект и кмета на София, музиканти и деятели на културата. Първите професионални концепции и четири пълноценни проекта са разработени от студенти в Първата творческа работилница в УАСГ през 2018 г. През 2019 г. в зала България се провежда първото обществено обсъждане сред музикантите, които формулират „техническото задание" към залата, както и изискването за Великолепие на новия Храм на Музиката. През 2021 г. Президентът на Република България Румен Радев става патрон на инициативата.
Проектът предвижда изграждането на филхармония с основна акустична зала и комплекс от спомагателни помещения. Характеристиките на сградата подлежат на промяна, но на този етап са заявени следните:
- Основна зала с вместимост от около 2000 души
- Спомагателни зали с вместимост съответно от 400 / 100 души
- Репетиционно помещение за цял оркестър с акустични характеристики, сравними с тези на основната зала
- Репетиционни помещения за хор - 3 броя х 80 м2 + 1 брой х 200 м2
- Репетиционни помещения за различните групи музикални инструменти - 6 броя х 50 м2 + 3 броя х 60 м2
- Гримьорни / лични помещения за солистите - 6 броя х 20 м2 + санитарен възел
- Съблекални за състави (хор и оркестър) - 4 броя х 150 м2
- Учебен комплекс по музикално изкуство
- Зона за музей на българската музикална култура - 1500 м2
- Зона за музикален архив - 1500 м2
- Администрация – отделена от зоната за музикантите
- Паркинг подземен/надземен – 400 места
- Достъп и рампи за големи камиони
Повече информация относно проекта можете да откриете на официалния сайт.