Ивановден в галерия Ракурси

1758
Днес в галерия Ракурси в столицата ще бъде открита изложба на петима даровити художника, които носят гордо името Иван.


Това е петото издание на експозицията "Ивановден", която беше инициирана през 2006-та г. от Иван Вукадинов и Иван Кирков - две от водещите имена в българското изкуство от втората половина на ХХ век. Тази година освен Иван Вукадинов, са поканени и художниците Иван Колев - скулптура, Иван Милев - живопис, Иван Нинов - графика и Иван Андонов - живопис.


Иван Вукадинов е роден през 1932-ра г. в с. Ломница, Пернишко. Завършва Национална художествена академия, София, специалност "Живопис" при проф. Ненко Балкански през 1961-ва г.
Участвал е в изложби във Франция, Великобритания, Русия и Латвия. Има зад гърба си самостоятелна експозиция в София през 1975-та г. и четири в Рим, Арецо, Пиза и Гросето през 70-те години, които го правят известен и търсен сред италианските колекционери.
Иван Вукадинов е художник с изострена чувствителност, специфичен стил и склонност към експериментиране. Неговите произведения са с дълбоко символно и експресивно звучене. Формата и силуетът са изчистени, цветът е наситен и плътен. Основните въпроси, които го занимават, са за времето и материята и той се стреми да ги изрази със своето изкуство. Чрез характерния за него начин на отнемане на колоритни пластове от живописната повърхност той създава усещане за времето. Творецът обработва повърхността с виртуозността на старите майстори и тя носи белезите на вещина, търпеливост и прецизност.
В настоящата изложба показва пет живописни произведения, създадени след 70-те години на миналия век.


Иван Колев е роден през 1928-ма г. в с. Болярско, община Тунджа. През 1960-та г. завършва Националната художествена академия, София, специалност „Скулптура", при проф. Михаил Кац. От 1961-ва г. е член на СБХ.
През 1961-ва г. е първата му самостоятелна изложба у нас. През следващите години участва във всички общи художествени експозиции в България, както и в такива в чужбина. Негови творби притежават Националната художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия - Варна, Художествените галерии в Сливен и Ямбол, галерии във Франция, Мексико, Израел и др.
През последните години вниманието му е ангажирано със символите на националната ни идентичност, които разработва в цикъла "Животни" и "Буквите".


Иван Андонов е роден през 1934-та г. в Пловдив. Завършва „Висш институт за театрално и филмово изкуство", специалност "Актьорско майсторство" през 1956-та г. Режисьор е на 19 игрални филма, отличавани с национални и международни награди. На някои от тях е художник и сценарист. Режисьор и художник на 12 анимационни филма.
Има 12 самостоятелни живописни изложби в София и Пловдив. Освен живопис, работи и приложна графика, сценография и костюми в театъра и киното. От 1962-ра г. има многобройни участия в общи и групови художествени екпозиции.
Негови платна са собственост на Националната художествена галерия, Софийска и други столични галерии, частни колекции у нас и в Италия, Германия, Англия, Норвегия, САЩ, Гърция, Турция, Франция, Швейцария, Мексико, Малта и др.


Иван Нинов е роден през 1946-та г. в с. Цонево, Варненско. Завършва Художественото училище в София през 1969-та г. От 1970-та г. участва в почти всички художествени експозиции в България, както и в много представяния на българската графика в САЩ, Франция, Норвегия, Германия, Испания, Аржентина и др.
Авторът има редица самостоятелни изложби и участия в международни биеналета и триеналета на графиката. Носител е на много награди за графика.
Иван Нинов е едно от най-големите имена в българската графика през последните десетилетия. Произведенията му, отличаващи се с характерен експресивен почерк и синтез на формата, са наситени с вътрешна енергия и сила.


Иван Милев е роден през 1957-ма г. София. Завършва Националното училище за изящни изкуства "Илия Петров", София през 1971-ва г. През 1984 г. завършва ВИИИ "Н. Павлович", София, специалност „Живопис", при проф. Добри Добрев. От 1984-та г. работи като уредник - фондохранител в НХГ. От 1990-та г. е член на Съюза на българските художници. Има 11 самостоятелни експозиции и взема участие в множество общи изложби, носител е на много награди.
Иван Милев работи класическа живопис и се изявява предимно в областта на пейзажния жанр. При него пейзажът е условен, далеч от природното наподобяване. Той е художник с ярко изразен индивидуален стил и поради това - лесно разпознаваем - формата е обобщена, синтезирана, пространството е подчинено на определен ритъм и архитектоника. Колоритът му е ярък, изразителен и близък до националните традиции.


Експозицията "Ивановден V" ще продължи до 24-ти януари.

на снимката: пейзаж от Иван Милев

ОЩЕ НОВИНИ

Лeтищe Bapнa paзшиpявa Tepминaл 2 c пъpвaтa в Eвpoпa oтĸpитa гeйт зoнa

Лeтищe Bapнa paзшиpявa Tepминaл 2 c пъpвaтa в Eвpoпa oтĸpитa гeйт зoнa

Дейностите включват и голяма реконструкция във вътрешността на основния терминал

Столична община: Правим всичко възможно работата по Театър "София" да приключи в срок

Столична община: Правим всичко възможно работата по Театър "София" да приключи в срок

Продължава да е неясно дали забавянето заради пропуски в проекта, проблеми с проектантите и строителния надзор, изпълнение на допълнителни дейности и подписване на нови споразумения ще бъде наваксано до 31 юли

"Спаси София": Столицата е на път да изгуби 9,5 милиона лева безвъзмездно европейско финансиране за ремонта на Театър "София"

"Спаси София": Столицата е на път да изгуби 9,5 милиона лева безвъзмездно европейско финансиране за ремонта на Театър "София"

От партията призовават кмета Васил Терзиев да даде отговор кой носи отговорност за забавянето и дали ще назначи външна независима ревизия на проекта и на всички длъжностни лица, отговаряли за него

Показаха идеен проект за новата Национална многопрофилна детска болница в София

Показаха идеен проект за новата Национална многопрофилна детска болница в София

На този етап визията не се отличава с нещо специфично за детско лечебно заведение, а архитектурен конкурс не е обявен (обновена)