Изложба представя 6 обекта на следвоенната архитектурна модерност у нас
Обектите са архитектурата на град Лозница, Художествената галерия и исторически музей в Казанлък, Зона Б-5 и детска градина “Лозичка” в София, летището в Русе и пешеходната зона на Шумен
Какво е общото между 6 различни като функция, типология и местоположение обекти? Всички те показват различни перспективи към следвоенната модерна архитектура у нас и са показани в изложбата ТОТАЛПРОЕКТ - копродукция на фондация “Ново архитектурно наследство” и Регионалния център за съвременни изкуства “Топлоцентрала”, която може да бъде видяна от 29 юни до 21 август в галерията “Бял куб” в най-новото мултифункционално арт пространство на София в Центъра.
Основна тема на изложбата с куратори арх. Анета Василева и арх. Емилия Кълева и координатор арх. Даяна Николова е все още силно непознатата архитектура на България след Втората световна война, представена в контекста на тоталното изкуство на следвоенната епоха и развитието на модерността. Обектите в изложбата са умишлено подбрани да бъдат относително непознати за широката публика, с различна функция, архитектура, стилистични особености и времева принадлежност. Търсен е елемент на откривателство и изненада. Всички обекти предлагат различен и по свой начин нов фокус към българската архитектура и градска среда и разказват различни истории. Изложбата е създадена изцяло от архитекти, но е насочена съвсем не само към такива.
“България разполага с многопластово и атрактивно архитектурно наследство, което има потенциала да се развива и популяризира повече, за да работи още по-добре за нашата културна идентичност и познатост по света”, коментира арх. Анета Василева повода за инициативата.
“Дори и в столицата ни обаче такива обекти все още нямат статут на културна ценност и често биват обезличавани с текущи и други ремонти*”, каза арх. Даяна Николова, експерт културно наследство и координатор на проекта “Ново архитектурно наследство” в “Софияплан”.
„Затова стартирахме инициативата “Ново архитектурно наследство”, с която ще работим за популяризирането, развитието и опазването на този слой от нашата архитектурна история. Изложбата ТОТАЛПРОЕКТ е един от първите ни проекти в тази посока, но предстои и книга, както и още много образователни и практически проекти”, добавя арх. Емилия Кълева за дейностите на новоучредената Фондация “Ново архитектурно наследство”.
Изложбата “ТОТАЛПРОЕКТ” се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и е в пряка връзка с отбелязване на 15-годишнината от приемането на България в Европейския съюз. Проектът е посветен на необходимостта от оценка и развитие на споделеното ни европейско архитектурно наследство и цели да покаже още една от възможните перспективи към европейската архитектура на ХХ век. Разгледана е цялостната концептуална свързаност в модерната архитектура и свързаността на всички нива на архитектурния продукт: от градоустройство през пространство и конструкция до детайл и дизайн. Като демонстрира тези различни нива на свързаност, изложбата показва как архитектурата може да бъде мислена като цялостно пространствено и визуално преживяване. И как всички елементи в градската среда заедно сглобяват идеалния град на следвоенната модерност. За повече информация за събитието вижте тук.
*Предстои разширение на новата сграда в ДГ “Лозичка” в квартал “Лозенец” по проект на "7561 Архитекти".