Изложба за Старинен Несебър може да се види в Централното фоайе на Софийския университет
Експозицията, която вече беше представена в Несебър и в Бургас, може да бъде разгледана до 7 март
Снимки: СУ "Св. Климент Охридски"
Изложбата „Старинен Несебър – синергия на нематериално, материално и подводно културно наследство“ е финансирана по проект “CultUrEn – културното наследство като фактор за постигане на устойчива градска среда” на фонд „Научни изследвания“ към МОН. Събитието се провежда под патронажа на Министерство на културата, Националната комисия на Република България за ЮНЕСКО и Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО.
Експозицията e посветена на 40-ата годишнина от вписването на „Старинен град Несебър“ в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Подборът на визуалните материали и научните текстове акцентират на многообразието от наследства и културни ценности, носители на памет за различни култури и чиито материални и нематериални следи са интригуващо вписани в историческата градска среда.
Заместник-министърът на културата арх. Чавдар Георгиев припомни, че през септември 2023 г. на годишната конференция на ЮНЕСКО в Саудитска Арабия екипът на Министерството на културата защити предложението си за разширяване на границите на недвижимата културна ценност с части от акваторията в близост до града. Той заяви, че се насочват към визията, върху която трябва да стъпи и Планът за опазване и управление на ценността.
Припомняме, че след усилия от страна на различни институции „Старинен град Несебър“ не влезе в списъка на ЮНЕСКО за градовете в риск. Сега е необходимо да се работи за одобряване и прилагане на Плана за опазване и управление. Експертите от НИНКН са направили актуализация на заданието за изработка на Плана.