Изработва се окончателният вариант на задание за конкурс за идеи за обновяване на територията на Княжеска градина в София
Все още обаче не е ясна съдбата на отчасти демонтирания Паметник на Съветската армия в парка
Снимка: Citybuild.bg
Темата за конкурс на пространството в Княжеска градина се коментира отдавна и през последните две години отново дойде на дневен ред заради демонтажа на фигурите от горната част на Паметника на Съветската армия. Коментира се иницииране на международен архитектурен конкурс със задание след широк обществен дебат. Идеята е конкурсът да даде обемно пространствено решение основно в частта около паметника, което да се вписва в облика на града и да отговаря на нуждите и очакванията на обществото, както и да се оформи функционално - чрез архитектурни елементи, арт инсталации и ландшафтни решения.
През август минала година беше съобщено, че стартира процедурата за провеждане на такъв архитектурен конкурс, като първата задача беше да се изготви задание за Подробен устройствен план, както и за архитектурни решения на цялото парково пространство. Днес в отговор на питане на общинския съветник Марта Георгиева до кмета на Столична община Васил Терзиев относно изпълнение на решението на Столичния общински съвет от 9 март 2023 година в частта му относно обявяване на конкурс за пространството, от Направление „Архитектура и градоустройство“ (НАГ) съобщават, че на главния архитект на Столична община е възложено да организира провеждането на конкурс за проект за изменение на действащия план за регулация и застрояване и проект на подробен паркоустройствен план за зони Г-8 и Г-10, както и да се отредят за широко обществено ползване имоти с идентификатори 68134.106.235 и 68134.106.137.
Имотите откъм бул. „Евлоги и Христо Георгиеви"
С договор от 18 юни тази година на „УАСГ-ЦНИП“ ЕООД е възложено изработване на техническо задание за провеждане на конкурс за идеи за обновяване на територията на Княжеска градина, въз основа на който да бъде изработен проект за изменение на действащия план за регулация и застрояване и проект на подробен паркоустройствен план. За изготвяне на заданието е направено и заснемане на фасадите по улиците около Княжеската градина.
Предварителният вариант на техническото задание е разгледан от експерти от НАГ и с писмо от 3 септември са предоставени изисквания, забележки и коментари, които да бъдат отразени в окончателния вариант. Когато е готов, по него предстои провеждане на обществена дискусия, т.е. това е само началото за промяна на пространството около паметника и стартирането на конкурс няма да е скоро.
Снимка: Citybuild.bg
Решението на СОС през март миналата година включваше и одобряване поставянето на табела в района на монумента, на която да бъде указано какво всъщност символизира паметникът. Беше обявено, че текстът на табелата ще бъде изготвен от Историческия факултет на Софийския университет и от Института за исторически изследвания на Българската академия на науките, както и че ще бъде съгласуван с Експертно-художествения съвет към Столична община. Сега от НАГ съобщават, че е одобрена схема за мястото за поставяне на информационна табела до паметника, но засега няма разрешение за поставянето й.
В момента отчасти демонтираният монумент е ограден, но съдбата му не е ясна. Не е ясно и дали и къде ще бъдат експонирани елементи от него. Малко преди предпоследните избори на 9 юни бившият областен управител на София Вяра Тодева, която задейства демонтирането на скулптурите с мотив тяхната реставрация и консервация, заяви, че министърът на културата трябва да даде разрешение фигурите да бъдат преместени в Музея на социалистическото изкуство.
В момента около монумента отново се изгражда временният леден парк, който стартира минала година, а скейтърите продължават да ползват свободното място откъм до бул. „Васил Левски“.
Ема Димитрова