Младежи предложиха идеи срещу екологичните предизвикателства в урбанизираната среда

460

Десетки ученици и студенти от цялата страна се включиха в хакатона „Бъдещето на градовете", организиран от младежката иновационна програма на WWF – Panda Labs


Програмата Panda Labs търси следващото поколение иноватори и предприемачи, които създават устойчиви решения за преодоляване на актуалните екологични предизвикателства на XXI век. В тази връзка целта на хакатона бе да „построи" футуристичен град, в който хората да живеят по-добре и в хармония със заобикалящата ги природа. Събитието се проведе в онлайн формат, като отборите разполагаха с 14 часа, за да работят фокусирано върху създаването на иновативни решения по предварително зададени казуси. Те бяха напъствани от експерти от света на бизнеса, науката и НПО-сектора, както и от представители на малки и големи компании, които споделиха своя опит в изграждането на по-устойчиви и зелени градове.   

Хакатонът „Бъдещето на градовете" е част от по-широкия семестър „Бъдещето на градовете и селата", за участие в който WWF получи над 70 индивидуални и близо 50 отборни кандидатури. „Този път решихме да въвлечем в хакатона и участници от миналогодишните семестри на програмата Panda Labs. Със своя опит и успешни практики те оказаха безценна помощ на отборите при генерирането на иновативни зелени решения. Освен това по този начин създаваме условия за приемственост и полагаме основите на едно будно, креативно и мислещо общество от младежи, което ще работи за това да превръща света в едно по-добро място за живот", коментира Виктория Табакова, координатор програма „Младежка ангажираност" във WWF.  

Идеите на десетте отбора, участващи в хакатона, бяха представени пред експертно жури, което имаше задачата да оцени бизнес решенията според няколко ключови критерия: дали решават реални екологични проблеми, дали отговарят на зададените казуси, както и според степента им на иновативност и приложимост. Излъчени бяха няколко отбора победители. Това са:     

 „Вулканичните глухарчета"  с идея за охлаждане на покривните пространства на сградите и справяне с летните горещини чрез система на циркулираща вода и модифициран покрив от отражателен материал.     

„Амазия" с идея за намаляване на топлинните вълни и превръщане на градовете ни в по-красиви и уютни места за живот чрез изграждане на вертикални градини на жилищни сгради.     

Ecotopia с идея за създавена на контейнери за събиране на кучешки и животински отпадъци, а също и за торбички, изработени от листа и трева.  

„Вулакничните глухарчета" и „Амазия" продължават участието си в програмата Panda Labs и ще се включат в мастър клас, който ще се проведе през януари 2023 г. В рамките на този етап участниците ще доразвият своите идеи с помощта на лектори и ментори – предприемачи, бизнес лидери и доказани експерти – и ще се състезават за голямата награда. Най-добрата идея ще получи шанса да се превърне в успешен стартъп и ще бъде подкрепена с първоначално финансиране в размер на 7 000 лв. за създаване на прототип.   

ОЩЕ НОВИНИ

Citybuild представя обновена платформа за архитектурната общност

Citybuild представя обновена платформа за архитектурната общност

Сайтът вече дава възможност да създавате собствен профил, да публикувате проекти и да управлявате сами своето дигитално представяне

Мебели от "възглавници"

Мебели от "възглавници"

Колекцията се състои от фотьойл, диван и шезлонг, които пленяват с органични форми и успокояващи нюанси на дамаските

Предвижда се Археологически комплекс "Дуранкулак" да отвори през март догодина

Предвижда се Археологически комплекс "Дуранкулак" да отвори през март догодина

Община Шабла изпълни проект за популяризиране на наследство, свързано с културата „Хаманджия“

На три спирки в Русе са монтирани 3D арт пана

На три спирки в Русе са монтирани 3D арт пана

Инициативата е в рамките на традиционния „Street Art Пленер“, който освен естетически цели, има за задача и подобряване на качеството на градската среда

11 студентски проекта са отличени в 20-то издание на конкурса "Арх. Димитър Богданов"

11 студентски проекта са отличени в 20-то издание на конкурса "Арх. Димитър Богданов"

Едногодишна стипендия от студио "Амфион" получи Полина Паунова от Университета по архитектура, строителство и геодезия за проекта Йога студио “Ин и Ян”