На референдум на 17 ноември гражданите на Казанлък ще решат дали общината да поеме управлението на паметника Бузлуджа

408

Проектът за обезопасяване, консервация и реставрация е част от Концепция за интегрирани териториални инвестиции, която е одобрена за финансиране


Източник: Община Казанлък

На 17 ноември жителите на община Казанлък ще трябва да отговорят с „да“ или „не“ на въпроса „Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот частна държавна собственост - „Дом паметник“ на връх Бузлуджа, за 10 години?". Поемането на управлението на паметника е важно за изпълнението на проект, който е част от концепция за интегрирано териториално развитие (КИТИ), в партньорство с Областна администрация Стара Загора и Фондация „Проект Бузлуджа“. Целта на проекта е да запази автентичния облик на обекта, но да бъдат спрени разрушителните процеси и да се осигури безопасен достъп за посетители. За целта са осигурени средства в размер на близо 7 милиона лева.

Колосалният паметник на Бузлуджа увенчава върха на планински връх край град Казанлък. Сградата във формата на летяща чиния, която стои до монументална кула, е построена между 1971 и 1984 година, и в момента е собственост на българската държава. Преди това Бузлуджа беше в ръцете на Българската социалистическа партия, която нямаше средства, за да защити мемориала, посветен на 1 300-годишнината от създаването на първата българска държава и 90-годишнината от създаването на първата социалистическа партия.

След падането на комунистическия режим сградата е изоставена и оставена да се руши. През последните десетилетия монументът привлича 50 000 души годишно и спечели слава в социалните медии. Паметникът често е обект на фотографи и става фон за различни видеа и 3D мапинг.

Сега местната власт в Казанлък предлага да стопанисва монумента, като крайната идея е превръщането му в международен конгресен и културен център. Дейностите няма да изискват дофинансиране от общинския бюджет, достатъчни ще бъдат средствата по европейско финансиране. При разписване на проектното предложение е направен и финансов анализ, според който инвестицията, която ще бъде направена, може да бъде възвърната, след като паметникът бъде отворен и започне да функционира, казват от Общината.

За да бъде предстоящият референдум валиден, е необходима избирателна активност от 40 на 100 от имащите право на глас в Община Казанлък. Предстоят още информационни събития във връзка с референдума. Днес от 17:30 часа в Исторически музей „Искра“ ще бъде домакин на отворена дискусия по темата, на която са поканени всички жители на общината.

ОЩЕ НОВИНИ

Журито определи номинирани и победители в ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2024

Журито определи номинирани и победители в ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2024

За 11-та поредна година бяха определени най-добрите проекти и реализации в Годишните архитектурни награди

Citybuild.bg Citybuild.bg
Отличиха проектите в конкурса "Cгpaдa нa гoдинaтa"

Отличиха проектите в конкурса "Cгpaдa нa гoдинaтa"

Той награждава най-добрите постижения през съответната година в България, както и свързаните с реализацията им инвеститор, архитект и строител

Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Новата сграда за 4 групи е по проект на арх. Димчо Тилев - Tilev Architects, по чийто проект беше изградена и детската градина в "Горна баня", която получи награда в конкурса "Сграда на годината 2024"

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

В момента водим тежки битки срещу порочни инженерингови поръчки в Община Пловдив, заяви при получаването на наградата председателят на КАБ арх. Владимир Милков