Над 7 000 изтекли банкови карти заживяха нов живот като градски мебели в центъра на София
Дизайнерските продукти със зелено послание вече са в градинката зад Национална библиотека “Св. Св. Кирил и Методий”
Повече от 7 000 излезли от употреба дебитни и кредитни карти бяха вложени в производството на три броя градски мебели, които вече са на разположение на жителите и гостите на София в градинката зад Националната библиотека “Св. Св. Кирил и Методий”. Мебелите са резултат от четвъртото издание на инициативата “Град като хората” на Банка ДСК за облагородяване на градски пространства и бяха представени със специално събитие с участието на всички партньори и посетители на парка.
Ежедневно в клоновете на банката се събират десетки излезли от употреба кредитни и дебитни карти и Банка ДСК включва редица партньори в търсенето на решение за тяхното преизползване. Авторите от Агенция Imp-Act и творческо ателие Woood залагат на удобен, съвременен и изчистен дизайн, който предлага разнообразна функция и стои естествено в градската и паркова среда на София. Дизайнът на мебелите е вдъхновен от най-посещаваните и модерни градски пространства в Европа, но и от нещо близко до нас и природата на града, а именно морените на Витоша.
В избора на най-подходящото място за новите мебели се включват институции, местни общности и граждани. Точната локация е определена с Район “Оборище” на Столична община и Национална библиотека “Св. Св. Кирил и Методий”, тъй като в пространството зад библиотеката от години няма места за сядане.
Дизайнът на мебелите е обсъден с експерти по градска среда и урбанизъм и преподаватели от Националната художествена академия, както и активните ползватели на пространството от Българската федерация по петанк и Район "Оборище". На всяка мебел е поставена информационна табела с QR код, който отвежда към видео с информация за процеса на създаване и зеленото послание на проекта.
“Банковите карти са неизменно удобство за всеки съвременен човек, но имат сравнително кратък живот. Ние искахме да продължим живота им като нещо полезно и удобно и намерихме начин да ги преизползваме с ново приложение”, каза Димитър Дилов, член на УС и изпълнителен директор на Банка ДСК по време на представянето. „Проведохме тази кампания под мотото “За съвременен град като хората”, защото искаме да дадем добър пример за преизползването на ресурси и създаването на съвременни градски пространства в диалог с техните ползватели. Благодарим на всички партньори, които припознаха идеята и ни подкрепиха в това начинание”, каза Михаела Темелкова, управляващ директор пазар “Ежедневно банкиране” в Банка ДСК.
Събитието за откриване на обновеното градско пространство на 26 октомври започна с представяне на инициативата и процеса на създаването на градските мебели с участието на представители на Банка ДСК, Район “Оборище” и авторите на дизайна. Следвайки посланието на кампанията за преупотреба и рециклиране, през целия ден посетителите на Докторската градина можеха да донесат своя стара книга и да я заменят с друга от временна библиотека в парка. С уважение към идентичността на мястото, свързано с литературата, за децата беше организирана литературна обиколка с водеща Зорница Христова - преводач, писател и създател на издателство “Точица”, и среща с Тодора Радева от "Литературните маршрути". Програмата продължи с демонстрационни мачове по петанк.
В унисон с посланието за по-зелено и екологично градско развитие посетителите на парка имаха възможност да изпробват велосипедите на Cyrcl с голяма промо отстъпка през целия ден. а за финал гостите чуха изпълнението на младия талант на Музикалното училище Филип Донков и неговата акустична китара.