Още малко за обновените пространства в иновативното училище в Свети Влас

1072

Неприветливите лошо осветени и с неподходяща акустична среда коридори са превърнати във функционална, социална и ценностна инфраструктура от нов тип


През миналата година Община Несебър ремонтира и разшири иновативното училище в Свети Влас. Think Forward - архитектът Галина Милкова и дизайнерът Недко Николов, които имат много професионални награди, реализираха проекта за реконструкция на коридорните пространства в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“. За този и другите техни впечатляващи проекти в училището вече сме писали, но сега добавяме още малко подробности и снимки.

Новата функционална инфраструктура дава възможност на децата лесно да се ориентират в пространството чрез типографии и цветово обозначение на ключови зони. Всички преходни пространства и стълбищни клетки са маркирани в тъмносин цвят. Активният оранжев цвят подканва към спортния салон, ажурна синя метална арка рамкира входа към актовата зала „Демократос“, а светлозелен и лилав цвят разграничават първия етаж за малките ученици от втория, предназначен за по-големите. Всички врати в училището са подменени с прозирни по финландски модел, за по-голяма прозрачност в образователния процес.

Вторият пласт на проекта е социалната инфраструктура, благодарение на която коридорите се насищат с елементи за групови игри и свободна комуникация. Овални полета в настилката маркират места с различни по трудност пространствени пъзели – предизвикателство за ученици и учители. Социалната инфраструктура е обогатена със стенна система за изложби и удобни места за сядане с нестандартен дизайн.

Третият пласт на проекта – ценностната инфраструктура, изгражда духовния свят на училището. Легенда от символи, изобразяващи ценности като честност, търпение, доверие и уважение, посрещат децата във входното фоайе. Един от тези символи учениците могат да разпознаят на вратата на тяхната класна стая и да припознаят като своя ценност през учебната година.

Обновени са и санитарните помещения, и то по начин, който рядко ще видите в българско училище.

Вижте още тук.

Освен обновеното коридорно пространство, във фоайето на училищната сграда отскоро е въведена и система за контрол на достъпа чрез двупосочен турникет със серво задвижване – електрически чупещи рамена. То разрешава преминаването на само 1 човек при подадена команда. Само с персонални чипове учениците могат да влизат и излизат от сградата на училището, което гарантира тяхната безопасност и сигурност.

Това е поредната стъпка от реновацията на училището, реализирало вече четири интересни проекта.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

В Етнографския музей в Берковица може да видите изложба на килими

В Етнографския музей в Берковица може да видите изложба на килими

Тя е съпътствана и от филм, озаглавен „Златка Стойнова – живото човешко съкровище на Берковица“

Над 20 интересни огледала с различни форми и размери ще имат възможност да разгледат жителите и гостите на Бургас

Над 20 интересни огледала с различни форми и размери ще имат възможност да разгледат жителите и гостите на Бургас

Те ще бъдат част от изложбата: „Българското присъствие: цветове и истории”, която събира българи-творци от чужбина и завърнали се от там

Студенти създадоха интериорни проекти за Народно читалище "Алеко Константинов 1897" в София

Студенти създадоха интериорни проекти за Народно читалище "Алеко Константинов 1897" в София

Чрез конкурса NovaCity Group подпомага инициативата за събиране на средства за реконструкция на паметника на културата

Вижте класираните проекти в конкурса за оформление на зала 1 в Централния дом на архитекта в София

Вижте класираните проекти в конкурса за оформление на зала 1 в Централния дом на архитекта в София

На 17 май журито се запозна с авторите на проектите, на които бяха присъдени две втори награди