Отличиха три проекта в конкурс в рамките на Седмицата на ландшафтната архитектура в Лесотехническия университет

252

Третокурсникът Слави Дичев спечели първото място за идеен проект за коридорно пространство на третия етаж на учебното заведение


В рамките на Седмицата на ландшафтната архитектура (Landscape Architecture Week 2024) в Лесотехническия университет в София, която стартира вчера с лекции, работилници, конкурси и игри, се проведе награждаването в конкурса “Споделено и зелено”, организиран от Съюза на ландшафтните архитекти в България. В  него студентите от първи до четвърти курс трябваше да проектират функционално и естетически издържано пространство, което да служи за почивка, работа и комуникация между студентите - чрез методите на ландшафтната архитектура и фитодизайна.

Първото място спечели проектът на студента трети курс Слави Дичев. Акценти в проекта му са уютни мебели за отдих и учене, естествен зелен цвят в пространството и различен видов състав на растенията, сред които Еленови рога (Platycerium) - препратка към експонати в сградата, висящи растения и картина с мъх. Дичев получи парична награда от 200 лева, грамота и „Ръководство за проектиране и изпълнение на зелени покриви и паркинг покриви“ инж. Орлин Илиев. Специална допълнителна награда за него ще е един работен ден в Landscape Design Studio, където ще може да види как протича работния процес, ще има възможност да доразвие идейния си проект в работна фаза и да получи принципни насоки за представянето на проект за реализация. Тази покана му беше отправена от ланд. арх. Добромира Лулчева от студиото, по чийто проект скоро се очаква реализацията на парка около най-високата сграда у нас.

Второто място отиде при четвъртокурсниците Свилена Димова и Мартин Христов, които получиха общо 100 лева, грамота и „Ръководство за проектиране и изпълнение на зелени покриви и паркинг покриви“. Решението, представено от Свилена Димова, е омекотяване на по-строгата геометрия на пространството с кръгли мебели, диван с модули, които могат да се ползват отделно или заедно, и бар плот с бар столове. Проектът предлага познати устойчиви видове растения, лесни за отглеждане, в съдове с мулч или бели декоративни камъни.

Третата награда отиде при четвъртокурсничката Мерлин Неджет, която получи 100 лева, грамота и също ръководство за зелени покриви. Нейният проект залага на геометрична композиция в синьо, оранжево и бежово в съответствие със съществуващо подобно пространство на друг етаж от сградата. Предвидени са клоцове с храстовидни видове за акустична и визуална преграда, вертикална градина с напояване и пано със скандинавски мъх.

Към всеки проект журито имаше някои забележки, а към авторите - и насоки за бъдещи разработки. Мерлин Неджет получи и второ място в работилницата “Природни вълшебства със скандинавски мъх”, в която най-хубавите пана взеха своите почетни места. Първото отиде при Симона Борисова и Пламен Димитров (4 курс), а трето - при Цветияна Петрова и Мария Тодорова (5 курс). Паното ще бъде поставено на 4 етаж в главната сграда на Лесотехническия университет.

Ема Димитрова 

ОЩЕ НОВИНИ

Зелена арт инсталация с "музика и рози" е изградена на новото кръгово кръстовище на западния вход на Казанлък

Зелена арт инсталация с "музика и рози" е изградена на новото кръгово кръстовище на западния вход на Казанлък

Проектът е на Лора Гидимаркова и е обвързан с локацията и близката фабрика за производство на струнни музикални инструменти

"Спаси София" предлага спешна програма за поставяне на навеси на 135 от спирките на градския транспорт

"Спаси София" предлага спешна програма за поставяне на навеси на 135 от спирките на градския транспорт

По-малко от 2 на всеки 10 спирки в центъра на столицата имат защита от дъжд, сняг и слънце

Община Сандански започва проектиране на тренировъчна зала в Спортното училище

Община Сандански започва проектиране на тренировъчна зала в Спортното училище

В нея ще се провеждат тренировки и занятия по борба, джудо, карате, бокс и други силови спортове

Община Русе търси мнението на хората за изграждането на търговски парк в кв. "Дружба" 3

Община Русе търси мнението на хората за изграждането на търговски парк в кв. "Дружба" 3

За целта има инвестиционно намерение за придобиване на имот с площ 6 825 кв. м, разположен в близост до бул. „Васил Левски“ и бившето АОНСУ

Кметът на Варна подписа първата заповед за премахване на незаконното строителство в местността Баба Алино

Кметът на Варна подписа първата заповед за премахване на незаконното строителство в местността Баба Алино

Според инвеститора цинично звучат твърденията, че Благомир Коцев "не е бил наясно" с проектите на компанията, а ремонт на улици в града е финансиран от тях

Нови карти показват достъпните туристически маршрути на Варна за хора с двигателни затруднения

Нови карти показват достъпните туристически маршрути на Варна за хора с двигателни затруднения

В картите са обозначени основните културни, исторически и архитектурни обекти по трасето, както и информация, улесняваща достъпа до тях