Подготвя се електронен формуляр, който да улесни признаването на професионалната квалификация на архитектите в рамките на Европейския съюз

102

Единен сертификат ще придружава документите на кандидатите за признаване на професионални квалификации, придобити в друга държава


Снимка: КАБ

Камарата на архитектите в България (КАБ) посрещна близо 20 представители на Европейската мрежа на компетентните органи за професията Архитект  – (Еuropean Network Architect`s Competence Authorities – ENACA) на 22 март в Централния дом на архитекта (ЦДА). Годишната среща на международната организация събра в София архитекти от Германия, Австрия, Ирландия, Великобритания, Финландия, Португалия, Полша, Чехия, Словакия, Литва, Естония и други. Специално за събитието пристигна президентът на Архитектурния съвет на Европа (АСЕ) арх. Рут Шагеман.

Подготвя се електронен формуляр, който да улесни признаването на професионалната квалификация на архитектите в рамките на Европейския съюз

В процес на подготовка е създаването на единен европейски сертификат, който ще придружава документите на кандидатите за признаване на професионални квалификации, придобити в друга държава. Пилотният проект бе представен за пръв път на работната среща. Инициативата е на Архитектурния съвет на Европа (АСЕ).

Целта е да се въведе електронен формуляр, който  да улесни признаването на професионалната квалификация на архитектите в рамките на Европейския съюз. В момента текат процедури по съгласуване на инициативата с Европейската комисия.

Целта на ENACA е чрез придружаващия сертификат да се синхронизират процедурите по признаване на професионалните квалификации на архитектите в държавите-членки и да се улесни мобилността на подходящо квалифицираните архитекти в ЕС. Регулацията на професията „Архитект“ и националното законодателство относно правоспособността на архитектите в различните държави-членки варира, като това следва да се има предвид от кандидатите, които желаят да получат признаване на професионалната си квалификация и да предоставят услуги в ЕС.

Система за структуриран стаж за придобиване на пълна проектантска правоспособност

Зам.-председателят на КАБ арх. Мартин Христов представи пред чуждестранните гости системата за структуриран стаж за придобиване на пълна проектантска правоспособност, която бе въведена в началото на 2022 г. Системата замени предишните условия за придобиване на професионален лиценз, при които се изискваше единствено да е преминал определен времеви диапазон след завършването.

При новата система стажантите трябва да докажат, че са придобили стаж в 4 различни категории. Категориите включват не само познататата им от университета подготовка на проекти, но и работа на строителната площадка, опит в комуникацията с клиенти и подготовка на строителна документация.

Стажът се извършва под ръководството на проектант с ППП. На всеки три месеца стажантът и ръководителят на стажа подават отчети чрез онлайн система, интегрирана в сайта на КАБ. Целта е младите професионалисти да придобият опит и компетентност във всички важни аспекти на професията, за да са подготвени за отговорностите, които им предстоят.

Представителите на ENACA оцениха високо представената система, като коментираха, че това е прозрачна процедура с ясни правила, която предоставя възможност за качествено последващо обучение. Представителите на Ирландия и Австрия пожелаха да заимстват модела.

ENACA е основана през 2007 г. и координира дейността на националните органи по признаване на професионалните квалификации за професията “Архитект”в държавите от ЕС. Тя предоставя платформа за обмен на информация и дискусия относно различните национални изисквания и добри практики по отношение на достъпа до професията. Следващата работна среща на ENACA ще се проведе на 24 и 25 октомври в Лисабон. 

Работната среща на ENACA в София се проведе в рамките на "Международните дни на европейската регулирана професия Архитект“. Събитието е организирано от Камарата на архитектите в България. На 2 април във “Виваком Арт Хол” ще се проведе кръгла маса „Практикуване на професията Архитект в Испания и Германия“.

ОЩЕ НОВИНИ

Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Новата сграда за 4 групи е по проект на арх. Димчо Тилев - Tilev Architects, по чийто проект беше изградена и детската градина в "Горна баня", която получи награда в конкурса "Сграда на годината 2024"

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

В момента водим тежки битки срещу порочни инженерингови поръчки в Община Пловдив, заяви при получаването на наградата председателят на КАБ арх. Владимир Милков