Поредна ценна сграда в Пловдив стана жертва на проблеми в институциите

123

Бившият тютюнев склад на бул. „Христо Ботев” 51 беше сринат, продължава събарянето и на друга сграда в Тютюневия град


Вчера служебният министър на културата проф. Велислав Минеков и директорът на НИНКН арх. Петър Петров бяха в Пловдив заради събарянето на тютюневия склад на бившата улица "Г. М. Димитров", горял през 2016г. Тъй като обектът няма статут за единична недвижима ценност, собствениците „Галакси Груп“ са получили разрешение за събаряне от Община Пловдив. Същата е ситуацията с бившия тютюнев склад на бул. „Христо Ботев” 51, който въпреки разпорежданията на Минеков тази нощ, беше сринат от собствениците "Кепитъл Холдинг Груп". Парадоксално е, че вчера обектът (както и други сгради в Тютюневия град) беше обявен за недвижима културна ценност от специализирания съвет на НИНКН, а служебният министър заяви, че днес подписва заповедта. Само че сградата вече я няма.   

Снимка: Plovdiv24

Действията за задвижване на процедурата по даване на статут на паметник на културата на 12 сгради от т.нар. Тютюнев град са започнали през октомври миналата година. Според директора на НИНКН Община Пловдив е информирана за процедурата, съответно – и собствениците на имотите. И макар към старта на разрушителните дейности сградите да са нямали статут, то според главния архитект на Община Пловдив Димитър Ахрянов собствениците са можели да изчакат предвид течащите процедури.

Не е ясно дали получилата (или предстои да получи) статут сграда на бул. „Христо Ботев” 51 ще бъде възстановена, макар днес министър Минеков да заяви, че ще поиска това. Окръжната прокуратура в Пловдив се самосезира и разпореди проверка за събарянето на тютюневия склад в едномесечен срок.

Снимка: "Под Тепето". Сградата преди разрушаването.

Относно другата сграда със собственици „Галакси Груп“ - според арх. Петкана Бакалова („Архитектура и наследство“ ООД) сградата е трябвало да бъде обявена за единична културна ценност на експертния съвет към НИНКН, но това не станало, защото министър Минеков не е включил в дневния ред шест склада, включително и този. Така че разрушаването и на този склад вероятно ще стане факт.

Снимка: арх. Петкана Бакалова

От своя страна вчера министър Минеков заяви, че за тази сграда е имало очаквания да бъде даден статут на паметник на културата, но моментът е "проспан от предишните министри". Днес той покани граждани, представители на медиите и кандидати за народни представители за следващия парламент да се включат в дискусия за опазването на културното наследство от 17.00 часа на мястото на бившия тютюнев склад на бул. "Христо Ботев" 51.

Кметът на Пловдив Здравко Димитрова заяви на пресконференция, че „пловдивчани заслужават да има квартал като Тютюневия град, но с хубави сгради, със заведения, кафенета и галерии. Този квартал би могъл да стане пешеходен и да привлича туристи и е крайно време от НИНКН да решат какво да правят собствениците на сградите - кои от тях могат да съборят и кои да реставрират. За инвеститорите няма никаква сигурност, след като всеки миг НИНКН може да включи и техния имот в списъка на защитените от закона обекти. Това е ходене по мъките. Това е злоупотреба с власт“, коментира той.

Според ръководството на НИНКН обаче институтът е обезкървяван методично в продължение на години и още от назначаването му новият директор арх. Петър Петров настоява за спешни мерки това да се промени. В подкрепа на това днес служебният министър на културата отново напомни, че НИНКН е съсипван систематично с години с цел да се защитят интересите на собствениците и инвеститорите на паметниците на културата. „През последните години НИНКН беше унищожен. Преди 20 години в него работеха 2 800 души. Преди 10 години бяха 120, а сега са 45. Очакваме да пристигнат 6 000 преписки - как те ще бъдат обработени, как тези хора ще опазят 40 000 обекта“, попита Минеков. Той припомни, че и до ден днешен архивът на института не е дигитализиран, а се съхранява при ужасни условия.

Министърът на културата обяви още, че се подготвят законодателни промени, с които да се предотврати разрушаването на културното наследство, но това се коментира от години, а резултат няма.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Имотека: Жилищата в София са поскъпнали с 200% за 10 години

Имотека: Жилищата в София са поскъпнали с 200% за 10 години

Наблюдава се миграция на сделките - от старите софийски квартали към модерните райони с ново строителство

Ремонтират и реставрират "Къща на Илия Тянков" (Галерията "Манев") в Чирпан

Ремонтират и реставрират "Къща на Илия Тянков" (Галерията "Манев") в Чирпан

Дейностите по Етап 1 се извършват с финансовата подкрепа на Министерството на културата по програма „Опазване на недвижимото културно наследство“

Тази година ще бъдат ремонтирани и облагородени осем междублокови пространства в Ботевград

Тази година ще бъдат ремонтирани и облагородени осем междублокови пространства в Ботевград

Ремонтните дейности са свързани с подмяна на тротоарни настилки, асфалтово покритие, облагородяване на зелени площи и ремонт на детски съоръжения

Над 1500 души се включиха във второто издание на форума „Лидерите, които строят“

Над 1500 души се включиха във второто издание на форума „Лидерите, които строят“

На 3 и 4 април фоайето и коридорите на УАСГ бяха посетени от студенти, ученици, млади професионалисти и експерти от сектора

Започва II етап от реновирането на центъра в Асеновград

Започва II етап от реновирането на центъра в Асеновград

Ремонтните дейности не се припокриват с вече реновираната централна градска част с трите площадни нива, а обхваща много по-голяма територия - около 17 000 кв. м