Прави се пореден опит старата минерална баня в Княжево да бъде безвъзмездно придобита или откупена от общината

141

На дискусия беше поискано и съседни частни имоти, предвидени за цех за бутилиране и жилищна сграда, да бъдат откупени, отчуждени или заменени за други


Снимка: Фейсбук група “Княжевецъ“

В четвъртък миналата седмица се проведе дискусия за бъдещето на Княжевската минерална баня. Срещата беше организирана от местната организация на „Спаси София“ в район “Витоша” и гражданско сдружение “Княжевецъ”, като в нея се включиха кметът на района, представители на Българската асоциация за термално наследство, експерти, граждани и общественици. Те се обединиха около връщането на банята в ръцете на Общината и нейното последващо възстановяване като баня.  

Общинският съветник от “Спаси София” Пламена Терзирадева съобщи, че са предприети стъпки за това Столична община да придобие собственост върху банята и нейния имот, за да може да я възстанови и стопанисва. Внесен е доклад в Столичния общински съвет с предложение кметът Васил Терзиев да инициира преговори със собственика на банята - държавното търговско дружество "Специализирани болници за рехабилитация - Национален комплекс" ЕАД за безвъзмездно придобиване или откупуване. “Силно сме притеснени от опасността имотът да попадне в частни ръце и банята да последва тъжната съдба на много други унищожени паметници на културата”, каза Терзирадева.

Основните проблеми пред банята и минералния ѝ извор са Общият устройствен план на София, който планира разширение на булеварда и премахване на банята, както и инвестиционните намерения за високо строителство на сграда на метри от Сондаж 1 и планирано строителство на завод за бутилиране на минерална вода в имота непосредствено до банята. “Трите варианта имотите в съседство да бъдат придобити от общината са те да бъдат откупени, отчуждени или заменени за други”, каза общинският съветник от “Спаси София” Гергин Борисов.

Кметът на район „Витоша“ арх. Зарко Клинков подкрепя инициативата за запазване на банята. Според него предвидената по ОУП регулация за разширение на бул. „Цар Борис III“ е морално остаряла и той ще настоява да отпадне чрез изменение на подробния устройствен план. Именно това според участници в срещата е от най-голяма важност за опазването на банята.

На срещата са присъствали юристът на "Специализирани болници за рехабилитация - Национален комплекс” ЕАД и представител на инвеститора, чиято висока сграда се планира на метри от сондажа. Той е заявил ангажимент да направи необходимото за опазване на извора (като например да не се изграждат подземни гаражи).

По време на дискусията са представени разработка на проект за възстановяването на банята, включването на студенти по архитектура с различни инициативи, както и разликите и предимствата на баните пред спа комплексите. Местната общност потвърждава желанието си сградата да остане публична собственост с функция на баня.


Снимка: Фейсбук група “Княжевецъ“

През годините са провеждани редица разговори за придобиване на имота на банята в Княжево от страна на Столична община, но безуспешно. Сега се очакват нови срещи - на кмета на Столична община Васил Терзиев във връзка с имотите както със собствениците на сградата на банята, така и с инвеститора в бъдещата нова сграда.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Имот на добра локация придоби столичният район "Подуяне"

Имот на добра локация придоби столичният район "Подуяне"

Години се водеха съдебни дела за имота до МС “Хаджи Димитър”, който беше на Съюза на българските художници (СБХ)

В Бургас се руши сграда паметник на културата, в която са снимани сцени от филма "Опасен чар"

В Бургас се руши сграда паметник на културата, в която са снимани сцени от филма "Опасен чар"

Всички стъпки по нейното укрепване и възстановяване Общината трябва да съгласува с ресорното министерство

Откриха новата сграда на Детска градина "Червената шапчица" в Търговище

Откриха новата сграда на Детска градина "Червената шапчица" в Търговище

Тя е изградена по програма към Министерството на образованието и науката

Жилищен комплекс с около 215 двуетажни еднофамилни сгради искат да строят край Банкя

Жилищен комплекс с около 215 двуетажни еднофамилни сгради искат да строят край Банкя

Инвестиционното предложение на "Eвpo Πpoпъpти БГ" за терени в кв. „Градоман” е внeceнo в Peгиoнaлнaтa инcпeĸция пo oĸoлнaтa cpeдa и вoдитe – Coфия

QHome - първата жилищна сграда в България, сертифицирана по стандарта за устойчиво строителство EDGE

QHome - първата жилищна сграда в България, сертифицирана по стандарта за устойчиво строителство EDGE

Дизайнът предвижда спестяване на енергия от 43% до 50%, спестяване на вода от 34% до 37% и спестяване на въплътена енергия от 23% до 30%