Предстои старт на конкурса за българския павилион на Венецианското биенале

246

Комисар на българското участие ще бъде арх. Александър Стайнов


Очаква се през септември да бъде обявен конкурс за кураторска концепция на българския павилион на Венецианско архитектурно биенале 2025. Информацията бе оповестена на работна среща в Министерството на културата, която се проведе на 16 юли във връзка с предстоящата организация на българското участие в световния форум. От страна на Камарата на архитектите в България (КАБ) на срещата присъстваха председателят арх. Владимир Милков, зам.-председателят арх. Мартин Христов, арх. Нина Танчева, член на УС на КАБ и председател на РК Хасково, както и арх. Здравко Кузманов, член на Съвета на РК София град. Съюзът на архитектите в България (САБ) бе представен от председателя арх. Петър Диков и зам.-председателя арх. Илиян Николов.

Комисар на българското участие ще бъде арх. Александър Стайнов. КАБ ще има трима представители в Консултативния съвет за подготовката на Биеналето – арх. Мартин Христов, арх. Нина Танчева и арх. Здравко Кузманов. Като част от съвета е поканен и юрисконсултът на КАБ Емилия Ушакова, която участва в съставянето и ще следи за прилагането на статута за участие.

Статутът на българското участие бе обнародван преди дни от министъра на културата, което позволи да стартира работата по организацията на конкурса за куратор. В новите правила са отстранени редица неточности и проблеми, установени с предишното участие, най-същественото от които е възможността за лично презентиране на проектите за павилион пред журито.

България ще участва за втори път на престижния форум след 15 годишно отсъствие. Темата на предстоящата 19-та международна архитектурна изложба е “Интелигентност. Естествена. Изкуствена. Колективна.” с куратор Карло Рати. Пространството, в което ще се помещава българския павилион отново ще бъде зала Тициан, която бе наета за период от три години.

Повече подробности можете да прочетете тук.

ОЩЕ НОВИНИ

Над 800 гости събра Церемонията по награждаването в конкурса ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2025

Над 800 гости събра Церемонията по награждаването в конкурса ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2025

Годишните награди бяха раздадени на 12 март в Интер Експо Център в столицата в рамките на Архитектурно-строителната седмица

Жители на столичния "Люлин" могат да се включат в отворена работилница

Жители на столичния "Люлин" могат да се включат в отворена работилница

По време на събитието ще се обсъжда как да изглеждат по-добре междублоковите пространства в квартала 

"Образът на моя квартал" е серия от творчески работилници в Пловдив

"Образът на моя квартал" е серия от творчески работилници в Пловдив

Организатори са Punkt, фасилитират Mosaic Traning, а събитието е в рамките на Фестивала BRAND THE CITY 2026

В София може да разгледате изложба, посветена на италианския дизайн

В София може да разгледате изложба, посветена на италианския дизайн

Тя е организирана от Италианския културен институт в сътрудничество със Съюза на архитектите в България

Книга, гид и карта с маршрут представят новото архитектурно наследство на Пловдив

Книга, гид и карта с маршрут представят новото архитектурно наследство на Пловдив

Проектът разказва малко познатите истории на 60 отличителни обекта oт модернистичната епоха