Проектът на План за опазване и управление за "Старинен град Несебър" ще бъде възложен на НИНКН
Предстои приемане на Стратегия за културното наследство на Общината
Вчера в Министерството на културата се проведе заседание на Междуведомствената комисия и на Експертната работна група към нея за „Старинен град Несебър“. Обсъден беше докладът на мисията на Центъра за световно наследство и ИКОМОС (след извършен мониторинг), в който се казва, че държавата ни е постигнала напредък в изпълнението на редица препоръки, но има и негативни заключения.
По време на заседанието беше представена „Стратегия за културно наследство на Община Несебър“. Според анализа „Старинен град Несебър“ представя изключителни възможности за културен туризъм и е с много висока стойност, която се съчетава с лесна достъпност, а допълнителен плюс са силно развитите празнични традиции в града. Сред недостатъците са липсата на цялостна визия, неподходящи намеси в историческата градска среда, случаи на унищожаване на културно наследство при ново строителство, както и липсата на Обществен съвет, което се изисква от Закона за закрила и развитие на културата. Авторите на Стратегията изразиха надежда, че тя ще бъде приета.
Снимки: МК
Арх. Петър Петров, директор на НИНКН, посочи, че е стартирана териториална програма, изградена е нова информационна база, направен е атлас и 3D модел на целия град (заснемането е от февруари).
Визуализация: НИНКН
Междуведомствената комисия реши да подкрепя разработената „Стратегия за културно наследство на Община Несебър“ за периода 2023-2032 година, както и предложението на Министерство на културата проектът на План за опазване и управление за „Старинен град Несебър“ да бъде възложен на НИНКН, предвид предстоящото повишаване на административния капацитет на Института със 17 щатни бройки.