Проектът за комплекс с ново училище с изучаване на иврит до пазара "Димитър Петков" в София има разрешение за строеж

712

Проектант е IPA, а интериорният дизайн и концепция се разработват от LUSIO


На 1 юли е влязло в сила разрешението за строеж за училище, детска градина, образователен културен център за еврейската общност в България и сграда за административно обслужване. Възложител е Организацията на евреите в България „Шалом“. Мащабният строителен проект предвижда създаване на сграден комплекс, в който да се помещават училище "Роналд Лаудер" (в момента единственото училище с изучаване на иврит е 134 СУ „Димчо Дебелянов“ на ул. „Пиротска“ 78), детска градина "Ган Балаган", новият дом за Еврейското читалище в София и централата на организацията.

Имотът в район "Възраждане" е собственост на Столична община (общинска частна собственост), а ОЕБ "Шалом" има учредено право на строеж. Общата площ на строителния парцел е 8 238 м2. Образователният комплекс ще бъде построен на терен между бул. „Димитър Петков“, ул. „Безименна“ и ул. „Цар Симеон“, известен сред жителите на столицата като Цветната борса, като заради строителството на училището пазарът за цветя на едро беше преместен в район Подуяне и в момента се работи по завършването му.

Комплексът ще се състои от 3 корпуса – училище до 12 клас, детска градина, културен и образователен център с фоайе, кафене, зала за събития и триетажна библиотека, като на разположение ще бъде и голяма спортна зала, която ще може да се ползва и от жителите на квартала. Сградата ще се състои от 2 подземни нива с гаражи и спортни салони и 6 нива над земята, в които ще са разположени културният център, училището и детската градина с ясла. Общата разгърната застроена площ е 15 110,94 м2 РЗП, от които 5700 м2 РЗП за училище, 2600 м2 РЗП - за детската градина с ясла, 1600 м2 РЗП – за културния център. Спортният ще е с голям салон от 830 м2 РЗП и малък салон с 300 м2 РЗП. Проектът включва и общи части, обслужващи помещения и администрация.

Прогнозният бюджет за строителството на цялата сграда е на стойност 18 000 000 евро, като целият процес за избор на строител и самото строителство са одитирани от голяма международна компания. Строителен надзор ще упражнява MMV – ENGINEERING, а управлението на проекта и инвеститорския контрол са възложени на Project Pro. Откриването на строителната площадка се очаква скоро, а срокът за изпълнение ще е 22 месеца.

В екипа по проекта работят: LUSIO - изработване на задание, консултиране на архитектите, интериор на училището, детската градина, библиотеката и спортните зали и координация с графичен дизайнер; 5Architects - интериорен дизайн на еврейския Културен център; Mana studio - визуализации; Аглика Спасова - концепция за упътване и визуален разказ. LUSIO работи по проекти за STEAM центрове и специализира в проектирането на пространства от обществено значение: училища, университети, детски градини, креативни и коуъркинг пространства, площади, детски площадки, заслони и паркове.

Архитектурната част се разработва от студио IPA. Фирмата работи по много мащабни проекти като този за реконструкция на стадион "Българска армия" в Борисовата градина в столицата, има и проекти за образователна инфраструктура като Англо-американското училище и Училище BRITANICA Park School.

Концепцията за новия комплекс, зададена от инвеститора, идейно продължава традицията на Софийската синегога - образец за сефарадските традиции, която е основният вдъхновител за архитектурата и дизайна. Според проектантите сградите „елегантно съчетават елементи на класиката и традицията с нови, модерни решения“. Архитектите на ИПА подхождат към това комплексът да не бъде в контраст с квартала, а да допълва архитектурата и да подобрява средата. Фасадата е проектирана като нюанс-отражение на фасадата на софийската синегога.

Изборът на локация не е случаен - район „Възраждане“ е бил старият еврейски квартал в града, т.нар. „Ючбунар“, в който преди войната са действали над 4 еврейски училища и е бил основна част на еврейския живот - местата, по които са живели предците на еврейската общност в България. Идеята за изграждане на нов културен център възниква по случай отбелязването на 80 години от спасяването на българските евреи. Желанието на организацията е да отбележи юбилея с нещо значимо, направено за българската столица и хората й. Образователният комплекс е първото еврейско училище, което ще бъде построено в България след 1959 година, когато са закрити съществуващите еврейски училища.

Може да видите повече за проекта и тук.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Започва работа по процедурите за изграждането на пречиствателна станция за питейни води към яз. "Ахелой"

Започва работа по процедурите за изграждането на пречиствателна станция за питейни води към яз. "Ахелой"

Ремонтите на язовир „Порой“ се изпълнят в срок, както и ремонтът на пречиствателната станция за питейни води към яз. „Ясна поляна“

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

Cushman & Wakefield Forton: Над 200 000 квадратни метра ритейл паркове се строят в страната

През третото тримесечие са отворени сравнително малко площи в ритейл паркове, но по-силна активност предстои

Започна мащабен ремонт на парка в ж.к. "Славейков" в Бургас

Започна мащабен ремонт на парка в ж.к. "Славейков" в Бургас

Проектът е разделен на два етапа, като в момента се работи по северната част, която обхваща района от ул. „Разделителна“ до ресторант „Теньовата къща“

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

При строежа на новия физкултурен салон на VII СУ "Найден Геров" във Варна са допуснати сериозни конструктивни дефекти

Това сочи експертен доклад за резултатите от обследването на актуалното състояние на недовършения строеж