Район "Овча купел" в София очаква финансиране за проект за облагородяване на междублокови пространства
Проектът е с ръководител ланд. арх. Бистра Василева и проектант ланд. арх. Ивелина Вълчанова
"След приемането на подробния устройствен план на Овча купел 1 - 4, 5 и 6 микрорайони, изчистихме от частна собственост междублоковите пространства при блокове 418, 420 и 421. Районната администрация възложи изработването на проект, с който територията да бъде облагородена", коментира в края на миналата година Ангел Стефанов - кмет на район "Овча купел".
Проектът „Междублоково пространство в ж.к. Овча купел“ в София е с ръководител ланд. арх. Бистра Василева и проектант ланд. арх. Ивелина Вълчанова от „Грийн Ланд Дизайн“ ЕООД. Проектът е разработен през 2024 година, за да преобрази тази зона, подобрявайки визията и функционалността ѝ.
Композиционният проект е решен в смесен стил, като основната цел е да се осигурят безопасно и бързо преминаване в междублоковите пространства и възможности за активен и пасивен отдих. Освен това проектът поставя акцент върху екологичната устойчивост, естетиката и функционалността на парковото пространство, казват проектантите.
Предвидената алейна мрежа ще осигурява директен достъп до всяка точка на парковата зона, като на места са проектирани пейзажни алеи за спокойна разходка. Пешеходните алеи ще са изпълнени с бетонов паваж, а плочопътеките – с бетонни плочи на тревна фуга, което позволява естественото оттичане на дъждовните води и подобрява екологичния баланс на средата.
Детските площадки са предназначени за деца на възраст от 0 до 3 години и от 3 до 12 години. Фитнес площадката включва кардио уреди и лостове за ефективни тренировки на открито. Предвидени са кътове за социални игри и зони за творчески и образователни дейности на открито. Предвиждат две кучешки площадки за по-малки и по-големи кучета.
В парковата зона е предвидено висококачествено парково оборудване, включително пейки, кошчета за отпадъци и маси за тихи игри като шах и дама. На стратегически места са разположени кошчета за разделно събиране на отпадъци. Освен това ще бъдат монтирани информационни табла, които ще предоставят полезна информация за посетителите относно флората и фауната в парка.
Проектът акцентира върху запазването и защитата на съществуващата едроразмерна растителност. Всички здрави и декоративни дървесни видове, които не влизат в конфликт с плановата композиция, са включени в паркоустройственото решение. Зелените площи са богато засадени с разнообразни дървесни и храстови видове, осигуряващи живописен ефект през всички сезони. Заложени са широколистни и иглолистни дървета, иглолистни и широколистни храсти, цъфтящи храсти и живи плетове. В зоните за пасивен отдих са оформени сезонни и скални кътове.
Дърветата са разположени по пешеходните алеи и периферията, създавайки естествени зелени прегради срещу автомобилното движение. По външната периферия на зелените площи е предвиден жив плет, който защитава тревните пространства от утъпкване. Избраните растителни видове са устойчиви на климатичните условия и антропогенните фактори, като повечето от тях позволяват оформяне чрез резитба. В допълнение, в проекта са включени аромотерапевтични градини с билки и ароматни растения, които ще подобрят качеството на въздуха и ще създадат благоприятна среда за релаксация.
За засаждане са подбрани дървета с обиколка на стъблото 10/12 см и височина не по-малка от 150-175 см, с добре оформени корони и без наранявания. Изкопите за засаждане са с минимален диаметър 50 см. Храстите се засаждат в шахматна схема, като размерът на изкопните ями е не по-малък от 30/30/30 см. При засаждане се използва комбинирана тор NPK и се предвиждат двукратни поливки. Декоративната растителност е предвидена за контейнерно производство, а оптималният период за засаждане е пролетта (март-април) или есента (август-октомври). За поддържането на растителността се предвижда автоматизирана поливна система.
В представената разработка има над 150 нови регламентирани паркоместа, тъй като в момента се паркира върху тротоарите и в калта. Изпълнението на проекта се очаква да получи финансиране в следващите години от Столична община.