Румънската историчка и специалист по архитектурно наследство Симина Стан изнася лекция в София и Пловдив
Гостуването ѝ е съпътствано от представянето на английския превод на книгата „Госпожо архитект“ (Мadam architect), съобщават от „Гьоте институт“
Преди две години излезе от печат книжката „Госпожо Архитект,“ (запетайката не е грешка - бел. ред.), която събра биографична и илюстративна информация за първите български архитектки. Тиражът на българското издание вече е изчерпан, но с течение на времето създателите осъзнаха необходимостта да има и английска версия, за да може информацията да достигне и извън границите на България.
В този дух на обмен те канят Симина Стан – историк и специалист по архитектурно наследство, за да изнесе лекция, посветена на феминизирането на архитектурната професия в Румъния от началото на 20 век и заниманията ѝ с архива на Архитектурния корпус (1932-1948 г.), за който преди се смяташе, че е изгубен или унищожен, но стана достъпен за проучване в края на 2020 година. Всъщност тези документи са били съхранявани в Националния архив на Румъния и след изтичането на законовия 70-годишен ограничителен срок са били публикувани.
Този архив съдържа 1 319 лични досиета, разпределени в три групи: сертифицирани архитекти, признати архитекти и строители. През 1933 г. Румънският корпус на архитектите наброява 386 сертифицирани архитекти и 34 признати архитекти. През 1939 г. той включва 557 сертифицирани архитекти, 131 признати архитекти и 252 строители. През 1947 г. броят им достига 680 сертифицирани архитекти, 80 признати архитекти и 53 строители, а през 1949 г. сред членовете му са посочени 806 сертифицирани архитекти и 58 строители. Повече от 100 от тези досиета принадлежат на жени, всички от категорията на сертифицираните архитекти, с диплома за архитект и активни в професията.
Лекциите са днес, 28 април, от 18:30 часа в пространството на ул. „Отец Паисий“ 38 в Пловдив, и утре, 29 април, от 18:30 часа в голямата зала на Гьоте-институт на ул. "Будапеща" 1 в София. По време на лекцията ще научите малко повече за Еволюцията на професионалната идентичност на архитекта в Румъния 1909-1948, за да откриете прилики и разлики с българския контект.
И двете събития ще бъдат модерирани на английски език от Теодор Караколев – съосновател на Фондация „Български архитектурен модернизъм“ и съавтор на „Госпожо Архитект,“. Предвиден е и превод на български.
Симина Стан е историк и научен изследовател, специализиран в областта на румънското архитектурно наследство. Докторантурата й следва магистърска степен по архитектурни науки от Университета по архитектура и урбанизъм „Йон Минку“ в Букурещ. Понастоящем е координатор на проекти в Institut Culturel Roumain в Париж, а преди това е работила като научен изследовател в Националния институт за културно наследство в Букурещ, в отдела за исторически паметници. Публикувала е статии в списанията Arhitectura и Igloo и е била редактор в Arhitectura в продължение на седем години. Тя е съавтор на томове по история на архитектурата като La via del marmo artificiale: da Rima a Bucarest e in Romania tra Otto e Novecento. Участвала е в организирането на конференции, изложби и архитектурни конкурси. Представяла е доклади на национални и международни конференции, посветени на развитието на градската история и архитектурата в Румъния.