С атрактивна детска екозона искат да разширят Културно-туристическия комплекс "Ченгене скеле" в Бургас
Зоната ще е посветена на морската флора и фауна и рибарския занаят
Снимка: Община Бургас. Предвиденият терен е на снимката вдясно над експозиционните къщички.
За създаването на нова зона за игри и отдих в Културно-туристическия комплекс „Ченгене скеле“ Община Бургас подготви проект, с който ще търси финансиране от Програмата за морско дело и рибарство. Идеята беше одобрена единодушно вчера от местния парламент, като за място на новата детска зона е избрана поляната от горната страна на КТК „Ченгене скеле“. Така се търси възможност за разширяване на интересния туристически обект, който привлича много посетители от града, страната и чужбина.
Източник: КАИС. Теренът в син контур.
Проектът за новата детска зона предвижда алейна мрежа, енергийно ефективно осветление, автоматична поливна система, паркова мебел, озеленяване, достъпна среда и видеонаблюдение на територията. Предвидени са следните детски атракциони: сензорна зона, зона с места за сядане и пикник, зона със занимателни и информационни панели, посветени на знанията за биоразнообразието в Черно море и изграждане на екологичната култура. В проекта е заложено прилагане на нов образователен интерактивен подход за подобряване информираността на най-малките за вредите от човешката дейност и адаптацията към настъпващите климатични промени.
Снимка: Citybuild.bg. Децата могат да тичат на воля в комплекса.
Снимка: Citybuild.bg. За по-големите интересни са любопитните артефакти в къщичките.
Снимка: Citybuild.bg.
Етнографският комплекс „Ченгене скеле“ се намира на 15 км от Бургас, в близост до едноименното рибарско селище, което предлага възможности за културно-образователна и развлекателна програма. Това е пространство с три привлекателни къщички за етнографски експозиции, мултифункционална зала, кафене, ресторант, детска площадка, лодкостоянка с пристан, кемпер стоп зона и малък плаж. Целта е подпомагане и популяризиране на рибарския занаят чрез демонстриране на традиционни рибарски практики, обучения, срещи и обмен между рибарите и посетителите. В комплекса наскоро приключи поредният нов проект – работилница за рибарски лодки. Проектирането на комплекса получи награда от бургаския конкурс „Архимория 2021“, специално отличие в конкурса „Български архитектурни награди 2021“ и първо място в една от категориите в конкурса "Сграда на годината 2021“. Вижте повече за комплекса тук.
Снимка: Citybuild.bg. Подходът към етнографския комплекс.
Снимка: Citybuild.bg. Експозиционните къщички.
Снимка: Citybuild.bg. Кафене и чайна.
Снимка: Citybuild.bg. Залата за събития.
Снимка: Citybuild.bg. Част от стъпаловидната площадка и алеята към ресторанта и барбекю зоната.
Снимка: Citybuild.bg. Детската площадка.
Снимка: Citybuild.bg. Ресторантът с рибената чорба.
Снимка: Citybuild.bg. Лодкостоянка.
Снимка: Citybuild.bg. Кемпер зоната.
Снимка: Община Бургас. Работилницата за лодки.
Снимка: Citybuild.bg. Плажът.
Ема Димитрова