Ще изграждат образователен еко център за зелени политики в детска градина "Слънце" в столичния район "Сердика"
Стара сграда в двора ще бъде реконструирана, като е предвидено използването на екологични материали и иновативно оборудване
За постигане на целите в Плана за действие за устойчива енергия и климат на Столична община са планирани конкретни мерки, които се реализират поетапно. Изградени са зелени споделени пространства (климатични хъбове) в 20 ОУ, в 97 СУ, в 68 СУ и във 2-ра английска гимназия, казват вносителите на доклада в Столичния общински съвет – Анна Стойкова и Драгомир Младенов. Надгражда се и стартиралата през 2017 година инициатива “Моето зелено училище” и “Моята зелена детска градина”, в която децата участват в засаждането и последващи грижи за дървета и храсти. В районите „Надежда“, „Овча купел“ и „Илинден“ са изградени първите зелени острови, създадено е и т. нар. „охладено“ пространство в най-новия столичен парк „Възраждане“.
Одобрената вчера от СОС идея предвижда създаването на образователен еко център за зелени политики (климатичен хъб) в Детска градина 63 “Слънце” на ул. „Стар кладенец“ 2 в район „Сердика“. В двора на училището има стара сграда, подходяща да се превърне в образователен център за повишаване познанията на децата в сферата на околната среда, както и за прилагане на арт техники. Центърът ще се ползва и от деца от други детски градини. Предвидено е в изграждането му да се използват екологични материали и иновативно оборудване, а на покрива да бъде изградена фотоволтаична система. В тази връзка вчера Столичният общински съвет одобри средства в размер до 519 956 лева.
Ема Димитрова