След години забавяне най-после започна реализацията на проекта за нова сграда на Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" във Варна
Вече е открита строителната площадка до сградата на Общината, предстои избор на изпълнител, като офертите за строителството са за между 57 и 63 милиона лева
В петък, 26 юли, е издаден протокол за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия за изграждането на нова сграда на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. Това означава, че издаденото разрешително за строеж не е изгубило своята правна стойност. Теренът е определен предварително – това е пространството до сградата на Община Варна. В последния работен ден на миналата седмица е започнало изграждането на външни ВиК връзки към обекта.
В момента е в ход процедура по избор на изпълнител. Според Закона за обществените поръчки подборът се извършва от независима комисия към общинската администрация. Очаква се тя да изготви доклада си за избор на изпълнител до празника на Варна – 15 август. Постъпилите оферти са за между 57 и 63 милиона лева, като това включва само строителството на сградата. Средствата са осигурени в края на миналата година от държавния бюджет и са включени в Инвестиционната програма на Министерството на финансите за общински проекти. Стойността на оборудването не подлежи на финансиране по същата програма.
Припомняме, че архитектурният проект за нова сграда на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ е на нидерландската компания Architects for Urbanity и беше избран след провеждане на международен конкурс. Съгласно представени от водещите проектанти писма и извадка от Нидерландската търговска камара, изпълнителят по договора Architects for Urbanity е заличен. Авторските права върху проекта принадлежат на авторите/проектантите на отделните части, сред които: архитектура - водещите проектанти арх. Марина Кунави и арх. Ирген Салиани, упълномощаващи арх. Александър Минчев, който е и главен архитект консултант на проекта, паркоустройство и благоустрояване - ланд. арх. Деница Русева.
Новата сграда ще бъде мултикултурен център, какъвто досега не е реализиран в България. Това подчерта един от създателите на проекта - арх. Александър Минчев пред кмета Благомир Коцев и заместник-кмета Павел Попов. На среща в общината той представи актуализираната версия на предложението за нова сграда на библиотеката и етапите на изпълнението му. В разработката е предвидено Регионалната библиотека да бъде разположена на площ от 28 500 m2 – 17 500 м2 наземна и 11 000 м2 подземни паркинги. Сградата е с капацитет 1 500 посетители, ще разполага с 1 809 м2 зелени площи, което включва 1 500м2 зелен покрив и тераса, отворена за посетители на последно ниво на сградата.
Паркингът ще бъде на три нива с автономен 24-часов достъп и 282 паркоместа, като 10% от тях са определени за електромобили. Ще има осигурени и електрически станции за зареждане. В подземната част ще бъде разположен колектор за дъждовна вода с голяма вместимост. Събраната вода ще бъде използвана за напояване на зелените зони около и в библиотеката. Сградата ще бъде разположена в зона без бариери, пространството около нея ще бъде облагородено със значителни подобрения и допълнителни зелени пространства към ул. "Марин Дринов".
Библиотеката ще предоставя редица обществени услуги и активности за всички възрастови групи. В нея са предвидени открита читалня с кафене, различни читателски отдели, конферентни зали, семинарен център с над 200 места, социални зони, зали за кръжочни дейности, малки помощни пространства, гардероб, санитарни помещения на всеки етаж, мултифункционални зали за четене. Интериорът и пространството на партера ще бъдат специално адаптирани за експозиции и изложби. Проектът включва и панорамен асансьор.
Сградата ще бъде на 6 нива и отворена зелена тераса на покрива. Авторите на проекта са акцентирали приоритетно на отворените пространства във вътрешността на библиотеката, което да създаде усещане за свобода. Първият надземен етаж е предвиден за детски читални и интерактивни зони, кътове за игра, зони за групови занимания и открити уроци, както и общообразователна мултимедия. На втория етаж ще бъде разположен младежкият отдел на библиотеката, където интериорът е съобразен с нуждите и акцентите в съвременната младежка култура.
Третото ниво ще бъде решено в класически стил, с читални за всички възрастови групи. Четвъртият етаж е планиран да бъде "медиатека". Тук ще бъдат разположени мека мебел, пространства за камерни концерти и събития до 50 човека, „умни“ зали за безшумни уроци по пиано и китара, зали за кръжочна дейност. Петият етаж ще бъде основната читалня на библиотеката с голяма зала за четене с връзка към покривната зона. Последният 6 етаж създателите на проекта са нарекли "Павилиона" - пространство за четене с кафене и достъп до зелената покривна тераса. Тази зона ще разполага с подходящи места за посещение през целия ден, с автономен достъп, така че да бъде посещавана и след редовното работно време на Регионалната библиотека.
Ема Димитрова