SOFIA DESIGN WEEK 2010 стартира с три изложби

503
Започва подгряващата програма на второто издание на SOFIA DESIGN WEEK. В духа на фестивала още преди официалния старт на същинската програма ще бъдат представени три изложби.


Първата експозиция - Измерението на повърхността показва най-ярките примери в областта на визуалната комуникация от началото на XXI век в Германия. Обектите, които вече трета година обикалят света, ще бъдат представени за първи път в България. Изложбата се фокусира върху графичен и корпоративен дизайн, типография, дигитални медии и навигационни системи.  В нея могат да бъдат видяни следите, които фотографията, анимацията, илюстрацията и киното са оставили върху комуникационния дизайн. Официалното откриване на Измерението на повърхността ще се състои на 20 май от 19:00 часа в галерия Индустриална 11, където ще остане до 11 юни.

Основната експозиция на тазгодишното издание е груповата изложба More or Less Exhibition, по идея на Васил Илиев, един от кураторите на Sofia Design Week 2010. Тя може да бъде видяна от 26 май до 18 юни в Софийска градска художествена галерия. Общото между участниците в експозицията - рекламната агенция KesselsKramer, журналистът Андрю Лосовски и мултидисциплинарните артисти Хелмут Шмиц, Томас Майлендер, Даниел Ийток и Франсоа Нугие - е, че те подхождат с хумор към съвременния дизайн и поставят под въпрос неговата стойност. Впечатляващи са нетрадиционните дизайн решения на холандеца Хелмут Шмиц. Английският артист Даниел Ийток пък заиграва с отмяната на забраната за пушене в България, като представя колекцията си от необичайни алтернативи на класическия знак - „Пушенето забранено". В изложбата също  ще бъдат представена и акцията "Do a plastic bag" на известната с нетрадиционните си рекламни решения агенция KesselsKramer. В основата на тази акция е  създаването на нови дизайн обекти от 4000 използвани вече найлонови торбички. Друг важен акцент са произведенията на френските артисти Томас Майлендер и Франсоа Нугие, които с работите си се опитват да премахнат границата между изкуство и дизайн. Част от изложбата е и Андрю Лосовски, който е страстен фен на независимите списания, и обича да превръща книжните издания в дизайн обекти.

Програма ще има и в галерия Академия от 31 май до 17 юни. Там ще бъде представена третата изложба от предварителната програма на Sofia Design Week 2010, озаглавена Students work in progress, която включва работи на студенти от специалност графичен дизайн от престижната академия за дизайн и изкуство Rietveld в Амстердам.



SOFIA DESIGN WEEK e международно събитие, което се случва за втора година и събира някои от най-авангардните имена в съвременния продуктов, комуникационен, интерактивен и графичен дизайн. Sofia Design Week 2009 Next Identity премина в търсене на следващата ни визуална идентичност. Тазгодишното издание се нарича More or Less. Повлияни от дълги трудни думи като „финансова криза" и „глобални промени", във второто издание организаторите Списание Едно са набелязали следните въпроси за обсъждане: Повече или по-малко?; Евтино или скъпо?; Полезно или красиво?; Просто или комплексно?; По-малко или повече?.

Sofia Design Week 2010 включва двудневен форум, открити лекции, дискусии, прожекции на открито, акции на улицата, изложби из целия град, творчески работилници с някои от най-прогресивните имена на нашето време и парти - всяка вечер, в прекрасния двор на Художествената академия. Целта на събитието е да включи България в глобалната дискусия за смисъла и бъдещето на дизайна. SOFIA DESIGN WEEK ще се проведе от 4 до 11 юни, а в него ще вземат участие много атрактивни имена на съвременния продуктов, комуникационен, интерактивен и графичен дизайн.

 

 

 

 

ОЩЕ НОВИНИ

Лeтищe Bapнa paзшиpявa Tepминaл 2 c пъpвaтa в Eвpoпa oтĸpитa гeйт зoнa

Лeтищe Bapнa paзшиpявa Tepминaл 2 c пъpвaтa в Eвpoпa oтĸpитa гeйт зoнa

Дейностите включват и голяма реконструкция във вътрешността на основния терминал

Столична община: Правим всичко възможно работата по Театър "София" да приключи в срок

Столична община: Правим всичко възможно работата по Театър "София" да приключи в срок

Продължава да е неясно дали забавянето заради пропуски в проекта, проблеми с проектантите и строителния надзор, изпълнение на допълнителни дейности и подписване на нови споразумения ще бъде наваксано до 31 юли

"Спаси София": Столицата е на път да изгуби 9,5 милиона лева безвъзмездно европейско финансиране за ремонта на Театър "София"

"Спаси София": Столицата е на път да изгуби 9,5 милиона лева безвъзмездно европейско финансиране за ремонта на Театър "София"

От партията призовават кмета Васил Терзиев да даде отговор кой носи отговорност за забавянето и дали ще назначи външна независима ревизия на проекта и на всички длъжностни лица, отговаряли за него

Показаха идеен проект за новата Национална многопрофилна детска болница в София

Показаха идеен проект за новата Национална многопрофилна детска болница в София

На този етап визията не се отличава с нещо специфично за детско лечебно заведение, а архитектурен конкурс не е обявен (обновена)