Спирков навес с озеленен покрив очаква одобрение от НАГ към Столична община

535

Разработена е типология от различни размери и конфигурации, а конструкцията е оптимизирана с цел по-икономично изпълнение


Проектът за типов спирков навес с озеленен покрив има за цел да предложи съвременен дизайн на един от най-баналните и скучни елементи на градската среда. Той е вдъхновен от природните форми, като конструктивните елементи са стилизиран вариант на дърво и неговата корона. Отвореното пространство размива границата между чакащите пътници и преминаващите пешеходци и улеснява пешеходното преминаване през спирката.

Целта е навесът да бъде прилаган масово в градската среда, затова е разработена типология от различни размери и конфигурации, а конструкцията е оптимизирана с цел по-икономично изпълнение. Това позволява монтажът на спирката на различни локации в зависимост от даденостите на конкретното място.


Ползите от зелените подкриви в градската среда са многобройни: филтрират финия прах от въздуха и превръщат въглеродния диоксид в кислород, прекомерната вода от обилни валежи се задържа и се изпуска умерено в канализационната система, поддържа по-ниска температура на околната среда и развива биоразнообразието. Зелените покриви предлагат места за птици, пчели, пеперуди и други насекоми и подобряват визуалният образ на уличната инфраструктура. Седумните растения са идеални за различни климатични условия, защото съхраняват вода в листата си. Ето защо покривът, покрит със седуми, е продукт, който изисква малко поддръжка.

Идеята и цялостна концепция за спирковия навес с озеленен покрив е на инж. Орлин Илиев (автор на "Ръководство за проектиране и изпълнение на зелени покриви и паркинг-покриви", издание на Българската асоциация за изолации в строителството (БАИС), съгласно система за Екстензивни зелени покриви на холандската фирма Nophadrain. Архитекти са арх. Ангел Захариев и арх. Юлиана Маркова от АиА Архитекти. Конструктор е инж. Георги Колчаков от Бета Консулт. Ландшафтен архитект е Александра Ангелова от Ти Ейч Консултинг. Изборът на водозадържащ панел, частично заместващ субстрата, и на специален композитен дренаж за зелени покриви, е на Мирослав Минчев от ЕСХА България. Проектирането на екстензивен субстрат и седумен килим е от Дарий Кръстев - Инова Топ Грийн.

Проектът беше отличен в категория "Елементи за градска среда" в конкурса ARCHINOVA 2022. Ако типовият навес с озеленен покрив бъде одобрен от Направление "Архитектура и градоустройство" към Столична община и Центъра за градска мобилност, се очаква да бъде изпълнена мостра на оживена спирка на градския транспорт.

ОЩЕ НОВИНИ

Новият министър на регионалното развитие: Инвестиционната програма за общински проекти трябва да продължи

Новият министър на регионалното развитие: Инвестиционната програма за общински проекти трябва да продължи

Ще бъде предложено тяхно изменение да бъде правено от общините само веднъж годишно, което ще облекчи изпълнението на програмата

Над 4 300 вечнозелени храсти и дървета ще бъдат засадени на входа на Хисаря

Над 4 300 вечнозелени храсти и дървета ще бъдат засадени на входа на Хисаря

На мястото ще има и триизмерен надпис от цветни букви, подобен на поставения пред раннохристиянската базилика в града

Рестартират със заем проекта за зоопарка в Пловдив

Рестартират със заем проекта за зоопарка в Пловдив

Фирма „Екотийм“ трябва да представи план за възстановяването му, въз основа на който да се възложи технически проект

Стартира ежегодната Национална кампания "Чиста околна среда"

Стартира ежегодната Национална кампания "Чиста околна среда"

С доброволния труд на гражданите се залесяват и засаждат почистени площи, създават се и се възстановяват зони за отдих, ремонтират се детски и спортни съоръжения