Стартира кампания „СъЖИВИ чешма“
Всеки може да се включи, като стане доброволец в кампанията или като почисти чешма, която има нужда от възстановяване
Екипът на фондация “Наука за природата” стартира кампания “СъЖиви чешма”, част от каузата им “Живи чешми”, която цели възстановяването на 60 чешми в лошо състояние в покрайнините на населените места и из дивите пътеки. Стремежът на екипа е запазването на водата като природно богатство и съхранението на чешмите освен като важни оазиси на биоразнообразието, така и като неразделна част от българската култура и традиции. До момента екипът е възстановил чешми на важни за биологичното разнообразие места - както в планински райони като Източни Родопи, Пирин и Стара Планина, така и из Дунавската равнина.
Снимки: Фондация “Наука за природата”. Преди и след възстановяване на чешма.
Да вдъхнеш живот на една чешма е дълга и често тежка задача. Започва се от най-важното – да се осигури свободен, близко до естествения поток на водата, от притока до разлива. Подсигуряването на целогодишен приток на вода (особено през горещите летни месеци) често е най-трудната задача. От изворът до разлива екипът разчиства затлачването с избуяла растителност, отпадъци и отломки в коритото и дава свободен път на водата да се върне обратно в земята. Възстановяват се корита, водопроводна система и фасади. Не на последно място, екипът на фондация “Наука за природата” отделя много внимание, за да съхрани всяка една от чешмите в най-автентичния ѝ вид. Затова има нужда от още хора, с които да успеят да постигнат тази цел.
Снимки: Фондация “Наука за природата”. Преди и след възстановяване на чешма.
Тази година екипът е избрал чешми, които имат нужда от почистване, затова всеки, дори без опит в подобни дейности, може да се включи, като стане доброволец в кампанията, като обедини усилия с роднини, приятели или познати и почисти намерена от екипа на “Наука за природата” чешма, която има нужда от възстановяване, или като почисти чешма, която е важна за него.
През идните месеци всяка седмица екипът ще почиства избрани чешми. Тази информация ще бъде споделяна по комуникационните канали на организацията (Facebook), както и в платформата TimeHeroes минимум 7 дни преди всяко почистване. Екипът ще осигури нужните материали, но ако имате лопата и/или мотика, може да я вземете с вас.
Ако искате да почистите някоя от избраните от организацията чешми, ще ви бъде дадена локация на чешмата, какво е нужно да се направи по нея и контакт със собственика. От фондация „Наука за природата“ имат отговорността предварително да уточнят детайлите с него относно нужните действия. Материали като лопата, мотика, кирка, ръкавици и чували за отпадъци трябва да са ви под ръка. Ако решите да почистите или възстановите избрана от вас чешма, екипът ще ви съдейства с конкретни насоки какво може да направите спрямо състоянието на чешмата.