Студио "ГЕБУПЛАН" е победителят в архитектурния конкурс за проект за възстановяване на Мемориала на загиналите войници в парка на НДК

914

Второ и трето място не са присъдени от журито, тъй като останалите участници не са получили минималния брой точки за класиране съгласно регламента на конкурса


Победител в открития архитектурен конкурс за идеен проект за възстановяване на Мемориала на загиналите войници от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк, организиран от Направление „Архитектура и градоустройство”, е студио „ГЕБУПЛАН“ ЕООД (Gebuplan) с ръководител арх. Филипа Гугучкова.

От участниците в конкурса се изискваше да представят идеен проект, който да предложи решение за постигане на естетическа, сигурна, здравословна, безопасна и общодостъпна среда, в която да бъде материализирана историческата, културната и родовата памет за загиналите офицери и войници.

Съгласно заданието идейният проект трябваше да включва: осигуряване на условия за отдаване на почит и възпоменание, включително за полагане на венци, както и повишаване на естетическите и функционалните качества на средата чрез пълноценно и безконфликтно свързване на предложеното решение с околното пространство и паралелното му развитие.

"ГЕБУПЛАН“ предлага оформяне на основно ритуално пространство с П-образно разполагане на възстановените по оригинални чертежи мемориални стени, вписване на комплекса в средата чрез оформяне на обемно-пространствени елементи, осъществяващи преход към парка, съществуващата пешеходна ос и сградата на НДК. Предлага се запазване на комуникационните връзки и тяхното адаптиране към мемориалния комплекс, осигуряване на достъп от основните притегателни центрове в парка, като местоположението на паметните стени е максимално близко до оригиналното. Предложението на студиото включва още създаване на водни площи, обогатяване на зелените и останалите водни площи в парка, живи зелени ивици на гърба на югоизточната мемориална стена, както и осигуряване на условия за отдаване на почит и възпоменание.

Предвидено е изработване по оригинален детайл на всички декоративни елементи по фронта на мемориалните стени: жертвеници, корнизи, бази на колони, капители, венци. Пространствено оформление на всяка мемориална стена е подчинено на средата. Северозападната стена се отваря към новата водна площ и излиза постепенно от нея. Североизточната стена използва съществуващата растителност и е изградена като жива зелена стена. Южната стена е разположена в непосредствена близост до висока дървесна растителност и завършва композиционно пространството.

Изборът на шестоъгълен модул като основен елемент на формообразуване е обусловен от това, че освен като основа на много графични символи, хексагонът се среща в живата, неживата природа и дори в подредбата на връзките между молекулите. Устойчив и хармоничен, шестоъгълникът е една от малкото правилни форми, които можем да открием в природния свят, казват от студиото. При прилагането му във фасадното оформление на външните страни на стените се постига синхрон с фасадните елементи на доминиращият в парка Национален дворец на културата.

Вътрешното пространство е сакрално, а външното чрез разпадащите се в трите основни направления фасадни елементи образува ефирен силует, наподобяващ профила на древен храм, който същевременно прелива в заобикалящата среда и осигурява пълноценни площадни пространства и безпроблемно пешеходно преминаване, казват още от Gebuplan.

Авторите на проекта предлагат основното тяло на Мемориала да е изградено от качествен стоманобетон, буквите за големите надписи да се отличават от химически патинирания бронз с тъмен нюанс, а венците и кръстовете за храброст да са с по-лека патина. Оригиналните табла са метални емайлирани, а идеята предвижда новите да се изпълнят от лазерно гравирани черни гранитни плочи. Друго предложение е модулната хексагонална структура да се изпълни от армиран бетон, а ядрата да останат кухи за оптимален вариант цена – качество – здравина.

Съставът на журито, подробности за класирания на първо място проект и проектите на останалите участници в конкурса може да видите тук. Представители на Камарата на архитектите в България, Съюза на архитектите в България и Съюза на българските художници не са включени в състава на журито поради отказ от тяхна страна да участват в журирането на конкурса.

Вашите мнения и становища по отношение на конкурсните проекти и класирането може да изпратите на delovodstvo@sofia-agk.com до 27 май.

ОЩЕ НОВИНИ

Новият министър на регионалното развитие: Инвестиционната програма за общински проекти трябва да продължи

Новият министър на регионалното развитие: Инвестиционната програма за общински проекти трябва да продължи

Ще бъде предложено тяхно изменение да бъде правено от общините само веднъж годишно, което ще облекчи изпълнението на програмата

Очаква се скоро да бъде открита къщата-музей на Райна Княгиня в София

Очаква се скоро да бъде открита къщата-музей на Райна Княгиня в София

Извършва се реставрация и консервация на сградата на ул. „Софроний Врачански“ 119 в район „Сердика“, която е паметник на културата, като целта е да се възстановят всички автентични елементи

Френският архитект и урбанист Фредерик Марторело ще изнесе лекция в УАСГ за патологията и реставрацията на конструкциите от дърво

Френският архитект и урбанист Фредерик Марторело ще изнесе лекция в УАСГ за патологията и реставрацията на конструкциите от дърво

Марторело е участвал във възстановяването на дървените конструкции в катедралата Нотр дам в Париж