Студио "ГЕБУПЛАН" е победителят в архитектурния конкурс за проект за възстановяване на Мемориала на загиналите войници в парка на НДК

900

Второ и трето място не са присъдени от журито, тъй като останалите участници не са получили минималния брой точки за класиране съгласно регламента на конкурса


Победител в открития архитектурен конкурс за идеен проект за възстановяване на Мемориала на загиналите войници от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк, организиран от Направление „Архитектура и градоустройство”, е студио „ГЕБУПЛАН“ ЕООД (Gebuplan) с ръководител арх. Филипа Гугучкова.

От участниците в конкурса се изискваше да представят идеен проект, който да предложи решение за постигане на естетическа, сигурна, здравословна, безопасна и общодостъпна среда, в която да бъде материализирана историческата, културната и родовата памет за загиналите офицери и войници.

Съгласно заданието идейният проект трябваше да включва: осигуряване на условия за отдаване на почит и възпоменание, включително за полагане на венци, както и повишаване на естетическите и функционалните качества на средата чрез пълноценно и безконфликтно свързване на предложеното решение с околното пространство и паралелното му развитие.

"ГЕБУПЛАН“ предлага оформяне на основно ритуално пространство с П-образно разполагане на възстановените по оригинални чертежи мемориални стени, вписване на комплекса в средата чрез оформяне на обемно-пространствени елементи, осъществяващи преход към парка, съществуващата пешеходна ос и сградата на НДК. Предлага се запазване на комуникационните връзки и тяхното адаптиране към мемориалния комплекс, осигуряване на достъп от основните притегателни центрове в парка, като местоположението на паметните стени е максимално близко до оригиналното. Предложението на студиото включва още създаване на водни площи, обогатяване на зелените и останалите водни площи в парка, живи зелени ивици на гърба на югоизточната мемориална стена, както и осигуряване на условия за отдаване на почит и възпоменание.

Предвидено е изработване по оригинален детайл на всички декоративни елементи по фронта на мемориалните стени: жертвеници, корнизи, бази на колони, капители, венци. Пространствено оформление на всяка мемориална стена е подчинено на средата. Северозападната стена се отваря към новата водна площ и излиза постепенно от нея. Североизточната стена използва съществуващата растителност и е изградена като жива зелена стена. Южната стена е разположена в непосредствена близост до висока дървесна растителност и завършва композиционно пространството.

Изборът на шестоъгълен модул като основен елемент на формообразуване е обусловен от това, че освен като основа на много графични символи, хексагонът се среща в живата, неживата природа и дори в подредбата на връзките между молекулите. Устойчив и хармоничен, шестоъгълникът е една от малкото правилни форми, които можем да открием в природния свят, казват от студиото. При прилагането му във фасадното оформление на външните страни на стените се постига синхрон с фасадните елементи на доминиращият в парка Национален дворец на културата.

Вътрешното пространство е сакрално, а външното чрез разпадащите се в трите основни направления фасадни елементи образува ефирен силует, наподобяващ профила на древен храм, който същевременно прелива в заобикалящата среда и осигурява пълноценни площадни пространства и безпроблемно пешеходно преминаване, казват още от Gebuplan.

Авторите на проекта предлагат основното тяло на Мемориала да е изградено от качествен стоманобетон, буквите за големите надписи да се отличават от химически патинирания бронз с тъмен нюанс, а венците и кръстовете за храброст да са с по-лека патина. Оригиналните табла са метални емайлирани, а идеята предвижда новите да се изпълнят от лазерно гравирани черни гранитни плочи. Друго предложение е модулната хексагонална структура да се изпълни от армиран бетон, а ядрата да останат кухи за оптимален вариант цена – качество – здравина.

Съставът на журито, подробности за класирания на първо място проект и проектите на останалите участници в конкурса може да видите тук. Представители на Камарата на архитектите в България, Съюза на архитектите в България и Съюза на българските художници не са включени в състава на журито поради отказ от тяхна страна да участват в журирането на конкурса.

Вашите мнения и становища по отношение на конкурсните проекти и класирането може да изпратите на delovodstvo@sofia-agk.com до 27 май.

ОЩЕ НОВИНИ

Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Започна изграждането на първата детска градина в село Кокаляне в столичния район Панчарево

Новата сграда за 4 групи е по проект на арх. Димчо Тилев - Tilev Architects, по чийто проект беше изградена и детската градина в "Горна баня", която получи награда в конкурса "Сграда на годината 2024"

Остават 14 дни до крайния срок за изпращане на кандидатурите в конкурса "Българска мебел на годината"

Остават 14 дни до крайния срок за изпращане на кандидатурите в конкурса "Българска мебел на годината"

Може да се включите до 31 декември с ваши реализирани или концептуални проекти - без значение дали сте професионалист или все още учащ се

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

В момента водим тежки битки срещу порочни инженерингови поръчки в Община Пловдив, заяви при получаването на наградата председателят на КАБ арх. Владимир Милков