Централна гара София е с обновено приемно здание, перони и коловози

7483

Построената през 1974 г. сграда до момента е претърпявала само частични ремонти, а днес тя беше официално открита в новия й облик


Централна жп гара София е с усилена конструкция, нови инсталации, нова каменна облицовка от гранит по настилки и фасада и нови осветителни тела. Има единен център за управление движението на влаковете и офиси за служителите. В дясната част на сградата е изградена спортна зала. Голямото приемно здание е разделено на две, като е оформена чакалня с атриум, в която е запазена емблематичната мозайка и където се намира и стар локомотив с вагон. Сложени са и цветарници. 

Променена е концепцията за придвижване в приемното здание. Четирите ескалатора са Х-образно разположени, има 5 нови асансьора и достъп за трудноподвижни и хора с увреждания. Има нови информационни табла. Осветителното тяло - т.нар. тотем в приемното здание, ще е знаково за гарата. Друг интересен елемент са светещите колони. Окаченият таван е тип полигонален, противопожарен. Залата се отоплява с чилъри, като температурата се следи непрекъснато. 

На втория етаж се намира детски кът, както и зона за хранене и търговски помещения. Също там се намира и светещата арт инсталация на преподавателя по стенопис от Националната художествена академия проф. Боян Добрев - Колелата на времето. Постоянното пано с размери 2400/620 см е съставено от над 5600 снимки, свързани с историята на българските железници. 

Подменена е хидроизолацията на пешеходния подлез. Обновени са 2, 3, 4, 5 и 6-ти, както и двата т.нар. челни перона. Подменена е и системата на контактната мрежа. Изградена е фотоволтаична система за производство на алтернативна енергия, разположена на покривните покрития на 3, 4 и 5-ти перони, както и система от соларни колектори за топла вода върху покривното покритие на приемното здание. Отвън се намира и по-големият реставриран парен локомотив. 

На Централна гара София са изпълнени всички стандарти и изисквания за енергийна ефективност. Изградена е нова система за видеонаблюдение с постоянен мониторинг и контрол за осигуряване на безопасна среда за пътниците на територията на гаровия комплекс. Изградени са нови системи за звукоизвестяване и информация на пътниците.

ЦЯЛАТА ГАЛЕРИЯ ОТ СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК

 

Снимки: citybuild.bg

Рехабилитацията започна на 3 април 2014 година и беше извършена от "ГБС - Централна гара" с партньори "Главболгарстрой" и "Водстрой 98". Договорът с тях беше сключен през 2013 г. за 67 млн. лв. с ДДС. Главен проектант е арх. Галин Василев - "Проарх".

Модернизацията на Централна гара София е част от проект „Рехабилитация на гарови комплекси по TEN-T-мрежата", който се осъществява със съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие чрез Оперативна програма „Транспорт" 2007-2013 г.  

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Тази година са предвидени над 3,5 милиона лева за ремонти на приемни здания на жп гари

Тази година са предвидени над 3,5 милиона лева за ремонти на приемни здания на жп гари

Предстои обновяване на гарите Шумен, Образцов чифлик и Ветово, скоро и гара Нова Загора ще бъде преобразена

Кметът на столичния район "Овча купел" отново обяснява за предстоящото изграждане на търговски обект до бл. 508

Кметът на столичния район "Овча купел" отново обяснява за предстоящото изграждане на търговски обект до бл. 508

В рамките на проекта се предвижда инвеститорът да вложи собствени средства в цялостното облагородяване на инфраструктурата около терена

Публикуван е протоколът от първата работна среща на главния архитект на София за експертни консултации

Публикуван е протоколът от първата работна среща на главния архитект на София за експертни консултации

Срещата беше посветена на обсъждане на противоречиви практики в администрацията и на създаването на единна административна практика

Китайският архитект Лиу Дзякун е носителят на наградата Pritzker за 2025 година

Китайският архитект Лиу Дзякун е носителят на наградата Pritzker за 2025 година

Творчеството му се отличава с чувствителност към социалния, исторически и природен контекст на заобикалящата го среда, като съчетава традиция и съвременност, локална специфика и универсална приложимост