UNAS Studio (България-Германия) спечели първото място в Международния архитектурен конкурс за идеен проект за Център за експериментално куклено изкуство в Стара Загора

301

На второ и трето място се класираха Vaal Studio (Великобритания) и студио Sooda+Architecture to MORE (България)


Държавният куклен театър в Стара Загора и Министерството на културата с подкрепата на Община Стара Загора проведоха Международния архитектурен конкурс за идеен проект за Център за експериментално куклено изкуство. В него участваха архитекти от над 30 страни от всички континенти.

Международно жури в състав от девет редовни членове от Румъния, България, Швейцария, Полша и Унгария, както и трима резервни от нашата страна, избра трите най-добри проекта. Победителят получава 10 000 лв. и ще бъде поканен да изработи технически и работен инвестиционен проект, както и да извърши авторски надзор за изграждане на новата сграда. Това е UNAS Studio (България-Германия): Биляна Асенова, Saša Ciabatti, Ignacio Bóscolo, Clemens Gerritzen. По проект на студиото, отново спечелил първо място в международен конкурс, беше изградена и новата сграда на Карин дом във Варна.

Откъм ул. "Генерал Гурко"

Новият експериментален център за куклено изкуство в Стара Загора е проектиран като съвременно пространство в пряка връзка със съществуващия театър, създавайки хармоничен ансамбъл.

Новата сграда служи като инкубатор на театрални представления, място за срещи на креативни хора и възможност за артистите да изразяват и развиват кукленото изкуство. Новата сграда е проектирана като компактен обем с проста и функционална организация на пространствата, което позволява лесна и рентабилна поддръжка във времето. Основната зала за представления е проектирана във вътрешността на обем с височина 11 и дължина 26 метра по протежение на улица "Цар Иван Асен II", следвайки ориентацията на съществуващата театрална зала.

Организацията на новия обем позволява да се създаде голямо и привлекателно фоайе като нов главен вход на театъра, както и голям вътрешен двор между новата и съществуващата сграда, създавайки смела идентичност благодарение на яснотата в пропорциите и избора на съвременна закачлива фасада. Новият театър не пренебрегва и не скрива съществуващата сграда, а се разполага леко до нея, като уважава съществуващите исторически пластове.

Посетителите се посрещат в голямо и приветливо фоайе, в което се намират билетната каса, кафенето и което е в пряка визуална и функционална връзка с градината и фоайето на съществуващия театър и основната зала. Зоната е проектирана като гъвкаво пространство, предназначено да се използва по различни творчески начини и с потенциал да се трансформира в съответствие с нуждите на потребителите. Основната зала е проектирана според принципите на Black Box Theatre. Пропорциите на помещението позволяват различни конфигурации и възможности за подреждане на сцената и позицията на публиката.

Достъпът до помощните помещения е откъм "Цар Иван Асен II". Голям асансьор свързва приземния етаж с подземния, където се намират складовите помещения и репетиционното пространство.

На първия етаж е организиран административният блок, а на втория етаж са апартаментите за гости.

Дворът е сърцето на сградата. Той може да побере до 100 души за събития на открито и да се отвори изцяло към фоайето благодарение на сгъваемите прозорци. Сцената за представленията може да бъде разположена на различни места в зависимост от нуждите на артистите.

В новата сграда ще се прилагат най-иновативните технологии, за да се създаде много устойчива сграда: на покрива ще бъдат монтирани фотоволтаични панели, част от покрива ще бъде оформен като зелен, дебел изолационен слой и вентилируема фасада ще позволят минимално разсейване на топлината от сградата, а дъждовната вода ще се събира и преизползва.

Озеленена площ: 470 кв. м
Общ обем на сградата: 8 800 м3
Общ надземен обем: 5 850 m3
Общ обем под земята: 2 950 m3

На второ място се класираха Vaal Studio (Великобритания).

На трето място се класираха студио sooda+Architecture to MORE (България).

Вижте всички проекти в сайта на конкурса.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Кметът на Поморие предлага Маймунковата къща да се реставрира и да стане обществена сграда

Кметът на Поморие предлага Маймунковата къща да се реставрира и да стане обществена сграда

Опасната в момента сграда (бивш клуб на СДС) в центъра на града е паметник на културата

Ще изграждат сграда за здравно-социални услуги във Велико Търново

Ще изграждат сграда за здравно-социални услуги във Велико Търново

Тя ще е предназначена за Център за специализирана подкрепа за лица с увреждания и за пълнолетни лица с деменция

В Ямбол ремонтират 75-годишната сграда на Градския стадион "Тунджа"

В Ямбол ремонтират 75-годишната сграда на Градския стадион "Тунджа"

Предвидено е енергийно обновяване, монтаж на инсталация за битово горещо водоснабдяване, ново осветление, фотоволтаична инсталация и автоматизирана вентилационна система

Габровската местна общност с идеи за повече достъпност в артцентъра "Кристо и Жан-Клод"

Габровската местна общност с идеи за повече достъпност в артцентъра "Кристо и Жан-Клод"

Събраните материали ще бъдат заложени в заданието към предстоящия архитектурен конкурс, който ще определи бъдещата визия на Центъра

Утре отбелязваме 146 години от обявяването на София за столица на България

Утре отбелязваме 146 години от обявяването на София за столица на България

Предстоят документални изложби, концерти и фотокътове с градски пейзажи от миналото