Запорирани са акциите, предмет на апортна вноска от страна на Община Варна към "Пълдин Туринвест", от капитала на Пловдивския панаир
По този начин до приключване на съдебния спор не могат да бъдат прехвърлени акциите на държавата в панаира към частното дружество
Снимка: Международен Панаир Пловдив
Съдът допусна обезпечение на предявения от Държавата иск, действаща чрез Министерството на икономиката и индустрията срещу Община Варна, чрез налагане на запор върху 16 314 400 поименни безналични акции от капитала на “Международен панаир Пловдив” АД. „Защитата на обществения интерес и собствеността на държавата е само първата стъпка. Следва да възродим потенциала на Панаира и да гарантираме ефективното му управление оттук нататък“, коментира министърът на икономиката Богдан Богданов.
Още при встъпването си в длъжност министърът разпореди да бъде направен пълен анализ на всички възможни правни действия от страна на Министерството на икономиката и индустрията по казуса с Пловдивския панаир, така че да бъде защитен държавният интерес. След направения анализ, с решение на Министерския съвет, бе възложено на министъра да предприеме всички възможни действия. От страна на Министерството на икономиката и индустрията бе заведено дело с два иска. Депозирана бе молба за спиране на вписването на апорта на акциите от Пловдивския панаир от страна на Община Варна акции към „Пълдин туринвест“ и бе направено особено искане – допускане на обезпечение на предявен иск чрез запор на акциите.
По думите на министър Богданов в управлението на Панаира е имало дълъг период на бездействие, през който са генерирани загуби за над 100 млн. лв. „Ще разработим ясна оздравителна програма, по която да бъде възроден потенциалът на дружеството и да продължи неговото функциониране по предназначение“, каза още Богданов.
По думите на икономическия министър повече от 100 години Пловдивският панаир е бил вратата за българската индустрия към света. Затова е изключително важно запазването на тази структура, която през годините е събирала между 70 и 100 хиляди души и стотици компании.
Припомняме, че през януари Камарата на архитектите в България предложи панаирът да бъде обявен за паметник на културата. „Пловдивският панаир заслужава да бъде обявен за паметник на индустриалното наследство, тъй като има значима историческа роля за развитието на търговско-икономическата политика на България. Изложението следва да бъде вписано и в Националния регистър на нематериално културно наследство с цел опазване на специфичната идея и идентичност на панаира“, категорични са от КАБ.