В Банско откриха възстановка на взаимно училище
Посетителите ще имат възможност да се пренесат в реална среда назад във времето до зората на светското образование в България
В рамките на честванията за 230-годишнината от рождението на патриарха на новобългарското образование Неофит Рилски в етнографски музей „Велянова къща“ в Банско беше открито Взаимно училище - почти два века след въвеждането на модерния за времето си Бел-Ланкастърски метод, известен и като взаимоучителен метод. Училището е направено точно по модела, по който Неофит Рилски създава първите училища в Габрово и Копривщица.
Отпред се намира бюрото на учителя, който наблюдава и ръководи обучението. До него има ученик "главен показвател", който ръководи целия учебен ден със специални команди. При всеки чин стои ученик „показвател“, който е специално обучен да преподава определените за съответното ниво уроци.
Най-отпред на чиновете седят най-малките и се учат да пишат буквите върху пясък на специални пясъчни чинове.
По-назад са по-големите учиници, които пишат върху плочи с калем, а на последните два чина са големите и напреднали ученици, които пишат с перо и мастило на хартия и изучават краснопис.
Характерен елемент за този вид обучение са стенните таблици. Те се закачват по стените на учебния салон и групичка деца, наредени в полукръг, под ръководството на своя „показвател“ четат и учат заедно своя урок от закачената пред тях таблица. В таблиците е разпределен учебният материал на части, които представляват различни по сложност упражнения и уроци. В училището в Банско музейните работници са осигурили 68 стенни таблици и оригинални учебни материали от времето на Неофит Рилски. През него ще минат всички класове от началния курс на обучение от общината, като ще проведат специални уроци.
Снимки: Община Банско