Години наред част от Централната минерална баня в София продължава да се руши
Няма напредък в спора относно функцията на сградата, както и средства за укрепване и реставрация на неремонтираните крила (обновена)
Снимка: Citybuild.bg, архив
Във вторник по време на дискусия в Дома на архитекта в столицата за Централната минерална баня стана ясно, че с години нищо не се е променило по отношение на спора дали сградата да е музей, в комбинация с действащи басейни с минерална вода или изцяло СПА център. Всички участници в дискусията бяха единодушни, че части от уникалната сграда се нуждаят от укрепване и реставрация. От 1998 година продължава да стои отворен въпросът с предназначението на неремонтираната част на сградата откъм ул. „Искър" и ул. „Сердика".
Снимка: Citybuild.bg
Според председателя на Съюза на архитектите в България арх. Петър Диков малко повече от една пета от сградата е в тежко състояние, като визираше основно Северното крило. Той припомни историята на ценната сграда, неуспешните процедури за избор на концесионер и проведената отворена покана за концепции за бъдещото й развитие, като заяви, че се ангажира да изпрати предложение до Столична община за укрепване на частта от Централна минерална баня в лошо състояние. Вижте повече за историята на сградата и обсъжданите варианти за нейната функция ТУК.
Снимка: Citybuild.bg
Лекторът на дискусията - проектантът на реконструкцията преди 2015 година арх. Станислав Константинов, също заяви, че Северното крило на Централна минерална баня е в критично състояние: метални части за изгнили, има слягане и голям риск от срутване. Според архитекта е най-добре цялата сграда да бъде усвоена за Музея за история на София, тъй като СПА център би бил трудна и скъпа инвестиция, дебитът на водата бил малък, липсвал и паркинг, а и цената на услугата щяла да скочи.
Снимка: Citybuild.bg
Според икономиста Иво Анев от Клуб “Смисъл”, който работи с Българската асоциация за термално наследство (БАТН) и фестивала “Реките на София“, има намаляване на дебита на минерална вода, но то не е значително. През последните 40 години ценната вода отива в канала, като дори само част от сумата от използването й щеше да е достатъчна за възстановяване на сградата като балнеологичен център, смята той.
Снимка: Citybuild.bg, архив
Приоритет е сградата на Цeнтралната минерална баня в София да бъде възстановена поетапно като баня. Това са заявили за БТА от Столичната община в отговор на запитване. Администрацията била предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на банята, което включва обследване на цялата сграда, както и на конструктивното й състояние. При установена нужда от аварийно укрепване, то щяло да бъде направено незабавно.
Ема Димитрова