Инициатива ЗЕЛЕНИЯТ ПРЕХОД НА ГАРИТЕ стартира диалог за развитие на терените в района на Сточна Гара и Гара Подуяне
Изложба и дискусия на 20 юни ще събере студенти, преподаватели, експерти, заинтересовани страни и граждани, за да обсъдят потенциала за устойчивото интегриране и развитие на бившите индустриални терени около ЖП ареалите
Инициативата “Зеленият преход на Гарите”
Проектът обединява институции, експерти, бизнеси и граждани в дискусия за създаването на споделена концепция за устойчивото развитие на терените в района на Сточна Гара и Гара Подуяне. Целта е да се предложи план за възможното развитие на бившите индустриални пространства и тяхното интегриране в активния живот на града. Инициативата е на главния архитект на Столична община Здравко Здравков, а координатор — мултидисциплинарният екип на ГРАДОСКОП (официален партньор на инициативата „Нов Европейски Баухаус“ на Европейската комисия) с подкрепата на “Аргус 01” в диалог с Министерство на транспорта, Национална компания Железопътна инфраструктура (НКЖИ) и Български държавни железници (БДЖ).
Възможност за развитие на нови мултифункционални пространства
“Можем да черпим опит и вдъхновение от многото столици, които успешно са интегрирали и усвоили своите бивши индустриални терени. ЖП транспортът е най-екологичният начин за придвижване и ще играе все по-голяма роля в бъдеще, но терените около него трябва да бъдат интегрирани по-добре в градската среда. Този терен от Сточна Гара до Гара Подуяне е една изключителна възможност да развием нови мултифункционални пространства в центъра на града. Това ще ни помогне да работим и за преодоляването на сегрегацията между по-бедната и по-благоустроената част на града, които в София са разделени отчетливо от ЖП линиите и канала на Владайска река”, казва главният архитект на Столична община Здравко Здравков за инициативата.
Първи стъпки в инициативата
От началото на годината до момента е извършен пространствен урбанистичен анализ на терените и е проведено мултидисциплинарно архитектурно студио - академична колаборация между УАСГ, ETH Zürich, Politecnico di Milano и Universita degli studi di Napoli. Студенти от четирите университета паралелно изследват сценарии на адаптивна градска инфраструктура и обменят опит, задавайки си насоки за мислене и експериментиране с темата за преизползване на бивши индустриални територии. По повод 80-годишнината на УАСГ това студио за първи път обединява студенти от 5 катедри на архитектурния факултет, които доказват способността на университета да се адаптира към променящите се академични тенденции и да води диалог с други водещи европейски университети.
Програмата на събитието “Станция София”
Кулминацията в проекта е събитието “Станция София” в сградата на Сточна Гара на ул. „Владайска река“ 2 на 20 юни. Програмата започва в 17:00 с презентация на проекта и примери от международни експерти с опит в регенерацията и устойчивото и включващо развитие на градски пространства. Това са ROTOR DC, Denkstatt Switzerland, 1010 Architecture and urbanism и 51N4E, известни със своите иновативни практики в сферата на кръговата икономика и устойчивото градско планиране.
В интерактивна изложба ще може да видите концепциите на студентите на УАСГ за развитие на терените. Идеите ще бъдат дискутирани с представители на институциите, студенти, преподаватели, експерти и гости от бизнес средите.
Събитието ще завърши с обобщение на резултатите от процеса, а резултатите от дискусиите спрямо анализа и академичните проекти ще бъдат обобщени в доклад, който ще включва следващи стъпки и предложения за развитие на проекта.
Ако имате интерес да се включите в събитието и eкспертната дискусия за бъдещото развитие на терените в района на Сточна Гара и Гара Подуяне, може да се регистрирате за участие тук. Изложбата на студентските проекти ще може да разгледате в сградата на Сточна Гара от 20 до 24 юни между 13:30 и 17:00 часа.