Изработената от български учени методика за картографиране и определяне на типа пясъчни дюни получи признание от международни експерти

50

"Водим голяма битка със собствениците, строителните фирми и други заинтересовани от статута на тези територии“, заяви министърът на околната среда по време на дискусия между експерти и учени от България, Испания и Италия


В Министерство на околната среда и водите се проведе двудневна експертна мисия за обмяна на опит за опазването и възстановяването на дюните в България. Събитието събра представители на научната общност в България и експерти от институции и научни среди от Италия и Испания и от администрацията на МОСВ, за да обсъдят възможности за усъвършенстване на законодателството и практиките за опазване на пясъчните дюни. Наскоро беше одобрена методика за картографиране и определяне на границите и вида на дюните.

„През последните 60-70 години загубихме много дюни. Водим голяма битка със собствениците, строителните фирми и други заинтересовани страни от статута на тези територии“, сподели министър Юлиян Попов по време на дискусията. „Очаквам с нетърпение да чуя за методологията на опазване и възстановяване, разработена от вашите учени, и как се прилага в страните ви“, обърна се той към гостуващите експерти.

„Искам да поздравя българските колеги за вашата наскоро изработена методика за картографиране и определяне на границите и типа пясъчни дюни. Изхождайки от нашия испански опит, оценяваме колко времеемък и сложен е процесът за разработване на такава методика. Виждаме, че сте се справили наистина добре“, каза Роберто Диаз Санчез, експерт по крайбрежни зони в Министерството на науката, иновациите и университетите на Испания.

„Ние ще споделим с вас най-вече грешките и негативния си опит, защото виждам същия натиск върху вашето крайбрежие като при нас в Италия и Испания. Ние също имаме нужда от подкрепа в определени зони, в които има различни собственици, участие на местно самоуправление, които се организират така, че да блокират целия процес“, сподели Луиджи Киприани, експерт по геоморфология към дирекция „Опазване на почвите и гражданска защита“ в регион Тоскана, Италия. От испанските и италианските експерти бяха представени успешни практики за координация между административните органи, както и иновативни подходи за картографиране, мониторинг и възстановяване на дюнни местообитания.

Снимки: БАН

Експертната мисия се организира по инициатива на МОСВ в рамките на механизма Peer To Peer (Р2Р) на Европейската комисия. Механизмът има за цел да подпомогне държавите членки в справянето с предизвикателствата при прилагането на европейското екологично законодателство. Чрез този инструмент Европейската комисия насърчава държавите членки да подобрят своите екологични резултати чрез споделяне на знания, опит и най-добри практики. Чрез Р2Р Комисията съдейства, съобразно обсъжданата тема и очакваните резултати от дискусията, да се осъществи връзка между най-подходящите експерти от административните органи и учени от държавите членки.

ОЩЕ НОВИНИ

Стартира изграждането на едно от най-модерните хидротехнологични съоръжения по Черноморието

Стартира изграждането на едно от най-модерните хидротехнологични съоръжения по Черноморието

Това е новата пречиствателна станция на язовир „Ясна поляна“ с инвестиция за 22 милиона лева

Община Сливен изготви проект за частично благоустрояване на квартал "Дружба"

Община Сливен изготви проект за частично благоустрояване на квартал "Дружба"

Предвижда се изграждане на алеи и отводняване на междублоковото пространство при блокове 32, 33 и 34 в кв. 632

Откриха обновения площад "Хаджи Димитър" в Кърджали

Откриха обновения площад "Хаджи Димитър" в Кърджали

Дейностите са по проект срещу ефекта на „топлинния остров“, финансиран по програма на Европейското икономическо пространство

Междуведомствена работна група ще разглежда варианти за разширяването на Столичния околовръстен път от бул. "България" до АМ "Струма"

Междуведомствена работна група ще разглежда варианти за разширяването на Столичния околовръстен път от бул. "България" до АМ "Струма"

Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова на среща с представители на Сдружение „За Княжево“ в последния работен ден преди празниците