Открита е втора християнска църква на крепостта Урвич край София

279

Втората фаза на проучванията ще продължи през октомври


Снимка: Денис Христов


Ръководителят на екипа Филип Петрунов от Секцията за средновековна археология на Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките разказа, че работят по проучването на мястото, за което се предполага, че е живял Цар Ясен, най-малкият брат на цар Шишман. Открит е храм от ХIV век, който вероятно е просъществувал до XVII век. Църквата заедно с открития вече манастир са действали до XVII век в рамките на Османската империя и се очертават като духовно средище, част от софийската Света гора, където са се съхранявали и преписвали книги и се е пазела християнската култура. Открити са още храмови стенописи, които ще бъдат реставрирани. Археолозите са намерили и кръст и кандило, монети, както и наушници от ХIV век от бронз с посребряване. Открити са и множество стрели, които свидетелстват за водените битки за крепостта, разказа Виолина Кирякова от Националния исторически музей.  

На обекта работят археолози от Националния исторически музей и Секцията за средновековна археология на Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. В проучванията участват студенти от Софийския университет "Св. Климент Охридски", Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий", Шуменския университет "Епископ Константин Преславски" и Нов български университет.  

Още в първите дни на своята работа археолозите откриха останки от втори християнски храм, стенописни фрагменти и интересни находки. Храмът се отнася към ХIV-ХVІІ век. До тази година беше известен само един християнски храм, разположен в ниската част на укреплението. Неговото проучване започва през 1969 година от проф. Димитър Овчаров.  

Чрез реализирането на проекта „Цитаделата на Кокалянски Урвич“ освен разкриването на нови научни данни за един от най-важните културно-исторически обекти в рамките на София, се осигурява и по-достъпна среда в околностите на столицата и място за отдих.  Непосредствената близост на крепостта Кокалянски Урвич до града и достъпът ѝ с градски транспорт дава изключителна възможност за организирането на образователни дейности, свързани с подпомагане на учебния процес по история на столичните училища, посочиха също учените.  

Проучванията и дейностите по облагородяване на „Цитаделата на Кокалянски Урвич“ се финансират от Столична община – Програма „Култура“, в размер на 49 000 лв. за тази година.  По програмата се финансира и проучването на неолитното селище в „Слатина“.    

ОЩЕ НОВИНИ

Арх. Богдана Панайотова премина последния етап на конкурса за главен архитект на София

Арх. Богдана Панайотова премина последния етап на конкурса за главен архитект на София

От днес тече 7-дневен срок, в който всички участвали в конкурса кандидати, които не са класирани на първо място, могат да възразят пред органа по назначаване

Стартира изграждането на нова производствена сграда на в пернишкия квартал "Мошино"

Стартира изграждането на нова производствена сграда на в пернишкия квартал "Мошино"

Сградата е на "Принт Юнайтед", а изпълнител на строителния обект е "Кордеел АД"

Кметът на Поморие предлага Маймунковата къща да се реставрира и да стане обществена сграда

Кметът на Поморие предлага Маймунковата къща да се реставрира и да стане обществена сграда

Опасната в момента сграда (бивш клуб на СДС) в центъра на града е паметник на културата

Ще изграждат сграда за здравно-социални услуги във Велико Търново

Ще изграждат сграда за здравно-социални услуги във Велико Търново

Тя ще е предназначена за Център за специализирана подкрепа за лица с увреждания и за пълнолетни лица с деменция

В Ямбол ремонтират 75-годишната сграда на Градския стадион "Тунджа"

В Ямбол ремонтират 75-годишната сграда на Градския стадион "Тунджа"

Предвидено е енергийно обновяване, монтаж на инсталация за битово горещо водоснабдяване, ново осветление, фотоволтаична инсталация и автоматизирана вентилационна система