Откриват официално обновения исторически парк "Калето" в Свищов

531

Емблематичният парк с археологически останки от няколко епохи ще бъде открит след мащабен ремонт, който продължи около две години


Идейното решение беше реализирано със средства в размер на близо 3 млн. евро, осигурени от Закона за държавния бюджет в изпълнение на Инвестиционната програма на Общината.  Завършеният обект предлага на посетителите нова инфраструктура и достъпна градска среда, консервирани и експонирани археологически останки от различни епохи, интерактивен център, включващ музейна експозиция.

Проектът включва още 3D макет на Средновековна крепост, виртуална реалност (VR), открита класна стая (панорамна площадка със седящи места и бинокъл за далечно виждане), амфитеатър с новоизградена сцена, платформа за височинно наблюдение с гледка към целия град и река Дунав, православен храм, детска площадка, зелени площи, водни атракции, зони за почивка и разходка. 

Музейната част на Исторически парк „Калето“ ще работи на принципа на останалите туристически обекти в Свищов, а жителите и гостите могат свободно да посещават парковото пространство в местността.

Източник: Община Свищов

Вижте още за проекта тук.

ОЩЕ НОВИНИ

Уточнява се управлението на реставрираната джамия "Магбул Ибрахим паша" в Разград

Уточнява се управлението на реставрираната джамия "Магбул Ибрахим паша" в Разград

Междувременно Ден на отворените врати се проведе за първи път след реставрацията

Столична община ще изчака методически указания от МРРБ преди да продължи с конкурса за главен архитект

Столична община ще изчака методически указания от МРРБ преди да продължи с конкурса за главен архитект

Процедурата временно спира до изясняване на законовия ред за участие на представителите на КАБ и САБ в конкурсната комисия

Летният театър на Созопол ще бъде обновен

Летният театър на Созопол ще бъде обновен

Изпълнението на проекта започна тази година и трябва да приключи до февруари 2028-а

Във връзка с Европейското първенство по волейбол част от първата отсечка на "Зелен ринг София" ще бъде преобразена

Във връзка с Европейското първенство по волейбол част от първата отсечка на "Зелен ринг София" ще бъде преобразена

Работата по Ринга продължава с подготовка на заданието за технически проект за отсечка „Изток“ и първи фестивал, с който с граждани ще бъдат обсъдени плановете за района

Събират се становища или възражения за изграждане на 500-метрова зона за отдих, спорт и игра по брега на река Владайска в отсечка от кръстовището до парк "Св. Св.  Петър и Павел"

Събират се становища или възражения за изграждане на 500-метрова зона за отдих, спорт и игра по брега на река Владайска в отсечка от кръстовището до парк "Св. Св. Петър и Павел"

Освен велоалея, тераси над реката, фитнес зони, детски площадки, тоалетна, осветление и видеонаблюдение, се предвижда премахване на около 45 дървета с равностойно засаждане на нови