Прецизират се разпоредбите за определяне броя на достъпните паркоместа към паркингите на новите многофамилни жилищни сгради

103

Промени в наредбата за достъпна среда  са публикувани за обсъждане


Достъпни места за паркиране към новите жилищни сгради или към сгради със смесено предназначение с жилища в тях ще се осигуряват, когато в тях има жилища със завишени изисквания за достъпност. В този случай броят на достъпните места за паркиране ще се определя в рамките на капацитета на паркинга и ще е равен на броя на жилищата. Това предвиждат предложените за обществено обсъждане промени в Наредба № РД-02-20-2 от 2021 г.  С тях се цели отстраняване на проблеми при прилагането на чл. 22, свързан с изискванията към достъпните места за паркиране.

Запазва се изискването допълнително към капацитета на паркингите да се определят достъпните места за паркиране на автомобили на хора с увреждания към сгради за обществено обслужване и към капацитета на паркингите, определени за самостоятелните обекти за обществено обслужване в нови сгради със смесено предназначение.

За яснота и недопускане на тълкувания с нова алинея се уточнява, че необходимият брой места за паркиране (капацитетът на паркинга) се определя по реда на Наредба № РД-02-20-2 от 2017 г. за планиране и проектиране на комуникационно-транспортната система на урбанизираните територии.

Припомняме, че според действащите изисквания на чл. 22, ал. 1 от Наредба № РД-02-20-2 от 2021 г. броят на достъпните места за паркиране на автомобили на хора с увреждания на паркингите към сгради/самостоятелни обекти за обществено обслужване и към нови многофамилни жилищни сгради или сгради със смесено предназначение се определя допълнително към капацитета на паркинга.  При паркинги с до 10 места се определя най-малко едно допълнително място за автомобили на хора с увреждания, за тези с капацитет до 30 – изискуемият допълнителен минимум е две паркоместа, а при капацитет 50 – той е поне 3. За паркинги с над 50 места се предвиждат допълнително поне 4% от общия брой. За паркинги към лечебни, социални, рехабилитационни, спротни и прозводствени дейности, приемни сгради на транспорта се изискват допълнително минимум 10% от капацитета на паркинга, но  не по-малко от едно достъпно място за паркиране.

Публикуваният за обществено обсъждане проект на наредба уточнява неясноти по отношение на достъпните санитарно-хигиенни помещения в самостоятелните обекти за обществено обслужване. Прецизирано е за яснота в нова алинея, че в самостоятелните обекти за обществено обслужване се предвижда най-малко едно достъпно санитарно-хигиенно помещение само когато в тях се устройват работни места за хора с увреждания на опорно-двигателния апарат, на тялото и/или на долните крайници и/или за хора с увредено зрение.

Проектът на Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № РД-02-20-2 от 2021 г. вижте тук.

ОЩЕ НОВИНИ

Новата информационна система на кадастъра ще заработи от 16 декември

Новата информационна система на кадастъра ще заработи от 16 декември

Над 98% от територията на страната вече е покрита с кадастрална карта

Започва работа по процедурите за изграждането на пречиствателна станция за питейни води към яз. "Ахелой"

Започва работа по процедурите за изграждането на пречиствателна станция за питейни води към яз. "Ахелой"

Ремонтите на язовир „Порой“ се изпълнят в срок, както и ремонтът на пречиствателната станция за питейни води към яз. „Ясна поляна“

София и Лондон ще си сътрудничат за развитието на зелени и интелигентни градове

София и Лондон ще си сътрудничат за развитието на зелени и интелигентни градове

Кметът Васил Терзиев и заместник-кметът на Лондон Себ Данс участваха в конференция Green cities is great, организирана от Британско-българската бизнес асоциация

Започна мащабен ремонт на парка в ж.к. "Славейков" в Бургас

Започна мащабен ремонт на парка в ж.к. "Славейков" в Бургас

Проектът е разделен на два етапа, като в момента се работи по северната част, която обхваща района от ул. „Разделителна“ до ресторант „Теньовата къща“