Премиерът поиска отмяна на решението на Министерския съвет за изграждане на частна детска болница в столицата

288

Притесненията на политици, граждански организации и експерти са, че няма кадрови капацитет за подобно болнично заведение едновременно с предвидената държавна Национална детска болница


Снимка: „Сърце и Мозък“ - Плевен

Във вторник Министерският съвет одобри изграждането на „Многопрофилна болница за активно лечение „Мама и Аз“ в София на инвеститора „Търговска лига - Глобален аптечен център“ АД. Предвижда се лечебната дейност да се реализира по 39 медицински специалности, в 30 клиники и отделения с общо 413 легла, отделения без легла и лаборатории за диагностика и лечение на лица както от 0 до 18 години, така и над 18 годишна възраст. Инвеститорът има готовност за изграждане на многопрофилната болница в срок до 48 месеца от решението на Министерския съвет – на „достъпен имот на комуникативно място“. Става дума за ул. "Продан Таракчиев" 20-22 в район "Искър". Предвижданата инвестиция е в размер на 120 млн. лева.  

„Търговска лига - Глобален аптечен център“ АД (Commercial League Inc) с 33-годишна история е инвеститор в болниците „Сърце и Мозък“ в страната, а миналата година отвори клиника за майчино и детско здраве „Мама и Аз“ в Плевен. Перипетиите обаче със софийската болница „Мама и Аз“ започнаха още през 2021-2022 година, когато според дружеството хората, които претендират да управляват педиатричната помощ в София, упражняват натиск върху правителството и парламента, за да спрат проекта. „Възмутително е невежеството да не се познава европейският здравноосигурителен модел, възприет в страната. Децата все пак не са собственост на държавата, а бъдещето ще покаже, че тяхното лечение може да бъде високотехнологично, ефикасно и ефективно в „Мама и Аз“ в София“, казаха тогава инвеститорите. Сега, след шумотевицата около проекта, те се отказаха от създаването на педиатрично отделение и сменят името на болницата.

След решението на МС премиерът Димитър Главчев заяви, че финансирането за държавната болница е осигурено, че няма колизия между двете болници и че частната ще е и за възрастни (предвижда се едно отделение по педиатрия с 40 легла). След негативни реакции обаче от страна на президента, ПП-ДБ, ДПС граждански организации и експерти Главчев заяви, че ще бъде потърсена отговорност от хората, внесли решението за разглеждане от Министерския съвет и че ако докладът за отмяната му не бъде депозиран от министъра на здравеопазването Галя Кондева, ще предложи на президента Румен Радев тя да бъде освободена от поста.

Мотивът против частно лечебно заведение от страна на Обществения съвет за изграждане на детска болница е, че София и регионът нямат кадрови капацитет да захранят две големи многопрофилни педиатрични лечебни заведения, което било доказано от анализа, изготвен с техническата подкрепа на Европейската инвестиционна банка. Според този анализ само в София и в региона не достигат 123 лекари с педиатричен профил, а сестрите са критично малко и в тревожно напреднала възраст.

Според обществения съвет, държавата все още не е започнала да работи по развиване на план за преодоляването на кадровата криза, не е създала концепция за правно-организационната форма на националната детска болница и не е предложила пътна карта за преместване на детските клиники от болниците, в които функционират в момента, в новата мултидисциплинарна структура.

В изявление на Министерството на здравеопазването се казва, че изграждането на Национална детска болница е приоритет за ведомството. Делото за избор на изпълнител за събарянето на съществуващите сгради в определения за строеж на болницата терен е спечелено. Процедурата по обществената поръчка беше обжалвана, което значително е забавило процеса. Решението на съда дава възможност да се пристъпи към сключване на договор с фирмата-изпълнител - "Консорциум Техноком" ДЗЗД.

Очакват се и трите стратегически документа, които изготвя Европейската инвестиционна банка. Първият от тях е структура, обхват и капацитет на болницата. Вторият е т. нар. Функционален доклад или техническото задание за проектиране, а третият включва обхват на оборудване и обзавеждане, се казва още в позицията на МЗ. Информация за дейностите може да се намери на сайта на „Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД - търговско дружество със 100% държавна собственост, което се занимава с организацията и контрола по изграждането и пускането в експлоатация на обекта от национално значение. Теренът в кв. Горна баня, определен за строителство на държавното лечебно заведение, вече се разчиства, след което се очаква да започне и събарянето на старите изоставени строежи.

Снимки: д-р Таня Андреева

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

Камарата на архитектите в България е "Влиятелна организация на годината" в Leaders of Influence Awards 2024

В момента водим тежки битки срещу порочни инженерингови поръчки в Община Пловдив, заяви при получаването на наградата председателят на КАБ арх. Владимир Милков

Нови детска и спортна площадки, фитнес на открито и паркинг зона ще бъдат изградени в Бенковски

Нови детска и спортна площадки, фитнес на открито и паркинг зона ще бъдат изградени в Бенковски

Проектите ще бъдат реализирани от МИГ – Община Марица с финансовата подкрепа на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони чрез Програмата за развитие на селските райони

Община Пловдив ще получи 2 милиона лева за стадион "Марица"

Община Пловдив ще получи 2 милиона лева за стадион "Марица"

Проектът включва обновяване на игрището на стадиона, две игрища за футбол на малко поле и реконструкция на част от източната трибуна