Препоръки, становища и възражения по проекта за Подробен устройствен план на Борисовата градина се подават до 10 юни
На 17 юни предстои и финално обсъждане на Плана

Над 200 човека участваха в публичното представяне на Проекта на подробен устройствен план (ПУП) на Борисовата градина, което се проведе на 28 май на Лятната сцена в парка. В събитието участваха зам.-кметът по направление “Градско планиране и развитие” на Столична община, чл.-кор. проф. д.а.н. арх. Атанас Ковачев – ръководител на проектантския екип на плана, както и членове на екипа. Те разказаха за основните цели и задачи на ПУП, промените, които той предвижда, и за дългия процес по подготовка и обсъждане на плана, продължил близо 12 години, с участието на над 3 000 граждани и експерти. Видео от цялото представяне може да видите тук.

“ПУП е инструмент, който окончателно ще прекрати решенията „на парче“ и ще въведе единни, прозрачни правила за всички”, каза арх. Любо Георгиев. “Само така можем да защитим природата и зелените площи, да ограничим новото строителство и да възстановим историческия облик, природните, културни и исторически обекти в парка. Приемането на Плана е задължителната основа, за да започне общината процеси за отчуждаване на знакови обекти и проекти за паркоустройство”, каза той. С приемане на ПУП се предотвратява използването на частните имоти за други дейности и строителство, още преди те да бъдат отчуждени.

”Най-големият проблем на Борисовата градина е, че в нея има всички възможни видове собственост. Затова ПУП трябва да се приеме, тъй като без него не можем да преминем към отчуждаване на терени, които са променили собствеността си през годините на дълго продължилия преход”, каза арх. Атанас Ковачев. “След всички обсъждания през годините Проектът е наистина изключително консервативен и целта му е да върне облика на парка към 1936 г.”, допълни още той.

Представеният Проект за ПУП на Борисовата градина предвижда основно:
● Не се допуска обособяването на нови имоти (УПИ). Забранява се намаляването на паркова територия и промяна на предназначението на обекти. Консервира се и се реставрира паркът, защитавайки го като резерват и паметник на градинско-парковото изкуство. Запазва се историческата алейна мрежа, като се предписва използване на естествени материали за настилки при бъдещите ремонти и благоустройства. Опазва се и се възстановява растителността чрез подмяна на изчезнали или отмиращи видове и реставриране на ключови обекти на градинско-парково изкуство като „Японския кът“, „Английския кът“, „Алпинеума“, както и розариумите.
● Възстановяване на функциите и историческия облик на обекти по стари архивни данни: Бирарията в езерото "Ариана", Стадион "Юнак", Летния театър (частен), Къпалня „Мария Луиза“ (частна) и Колодрума. Относно стадион "Юнак" доста граждани предпочитат той да бъде превърнат в зелен амфитеатър, каквато беше и първоначалната идея на арх. Ковачев. Къпалнята продължава да бъде обект на ожесточени спорове.
● Възстановяване на част от съществуващите в миналото детски атракции (светофарна площадка, кривите огледала и водния канал).
● Изграждане на 2 сервизни сгради за поддръжка на парка - една на гара "Пионер" и една в югозападната част.
● Изграждане на 4 нови полуподземни тоалетни: до Конната база, до Семинарията, до Въжената градина близо до бул. "Цариградско шосе" и в югоизточната част. Граждани поискаха повече тоалетни, като арх. Ковачев отговори, че такова е било и първоначалното предвиждане на Плана, но са ги обвинили, че това било строителство. Според други участници в дискусията още тоалетни означавало и прокарване на канализация и електричество.
● Изграждане на екодукт за пешеходци и велосипедисти и подлез за пешеходци и велосипедисти: на две места на бул. "Драган Цанков" и на две места на бул. "Симеоновско шосе".
● Изграждане на 2 подземни паркинга - под бившата автокъща “Капитолия” (спорове за собственост) и на гара “Пионер”. По време на обсъждането имаше предложение вместо при "Капитолия" подземен паркинг да има около Националния стадион, където и сега се паркира. Сегашният проект предвижда превръщане на зоната на настоящия наземен паркинг около стадиона в пешеходна площ. Нов наземен паркинг вече се изгражда на мястото на старото трамвайно трасе по бул. "Драган Цанков".
● Изграждане на спортни обекти с обслужваща сграда на 1 етаж и височина 4 метра на гара "Пионер" (под които е предвиден подземният паркинг) и реконструкция на сградата на гарата в музей заедно с някои запазени жп линии като открито експозиционно пространство. Предвижда се премахване на складовите бази.
● Реконструкция на съществуваща сграда в началото на алеята от бул. „Симеоновско шосе" в Център за работа с деца в неравностойно положение. Имаше предложение там да бъде възстановено Климатичното училище, която идея отпадна.
● Ограничаване на движението на частни превозни средства във вътрешността на парка, като достъп ще имат единствено обслужващи коли и автомобили със специален режим. Участващи в дискусията поискаха моментално въвеждане на регулация за влизането на автомобили в парка, като арх. Георгиев обеща да отнесе въпроса в общината веднага.
● Въвеждане на изисквания за унифициран дизайн на парковото обзавеждане и забрана за постоянна реклама освен при спортни обекти.

Основна тема по време на обсъждането беше частната собственост. Програма за отчуждаване на имоти не влиза в обхвата на самия ПУП, но изготвянето на такъв план е последваща задача след приемането му. Тогава Столична община ще има 5 години, за да отчужди принудително частните имоти в парка. Освен това се работи и по стартиране на съдебни процедури за някои от тях заради съмнения за начина, по който те са придобити в миналото. Тъй като Подробният устройствен план ще даде възможност частни имоти да бъдат придобивани от Столична община в полза на обществения интерес, представител на фирмата собственик на терена на бившия ресторант „Тенекиите“ предупреди, че ще обжалва проекта за ПУП.

Участващите в дискусията поискаха по-строг контрол за сечта и за шума от различни събития в парка, предвиждане на места за ролкови спортове и BMX, баскетбол и волейбол, както и осигуряване на по-подходящо и покрито място за тенис маси.

Всички въпроси и коментари ще бъдат обработени и взети предвид при финализирането на Плана, казаха от СО. Всеки може да подаде своите препоръки, становища и възражения до 10 юни чрез деловодствата и електронните пощи на направление „Градско планиране и развитие“ и районите, в които попада паркът: „Средец”, „Лозенец” и „Изгрев“, както и през информационния сайт borisova.sofia.bg.

На 17 юни предстои и финално обсъждане на Плана, след което всички събрани мнения ще бъдат разгледани от Районен експертен съвет и по тях ще бъдат изготвени доклади. Становищата и докладите ще бъдат разгледани от Общински експертен съвет по устройство на територията (ОЕСУТ) преди гласуването на предложението за ПУП в Столичен общински съвет.

Снимки: Citybuild.bg
С цел да се създадат предпоставки за информиран диалог по темата в обществото Столичната община организира информационна кампания, която включва също така временна изложба и специален вестник, който се разпространи в пощенските кутии на 15 000 граждани и в районните администрации в кварталите около парка, както и в самата Борисова градина. Намерете още информация за ПУП Борисова градина или споделете своето мнение онлайн на borisova.sofia.bg.