Приеха промени в Наредбата за изграждане, поддържане и опазване на зелената система на Столична община

499

Целта е подобряване на механизмите за картотекиране на трайната растителност, на работата на администрацията и на контрола върху създаването и опазването на озеленените площи при по-голяма информираност на обществото, както и създаване на обективни и еднакви критерии при одобряване на проекти и планове


Приетият от Столичен общински съвет проект за изменение на Наредбата за изграждане, поддържане и опазване на зелената система на Столична община е изработен от работна група, съставена от специалисти от администрацията, представители на професионалната и академична общност на ландшафтните архитекти, общински съветници и юристи. Работната група е изработила текста на изменението след анализ на прилагането на действащите норми, практиката и тенденциите в развитието на процесите при управлението, проектирането и опазването на зелената система и запознаване на подобни норми от други европейски държави.

Основни промени са направени в подробното уреждане на разпоредбите, които засягат начина на картотекиране на растителността, оценката на компенсаторното озеленяване, техническите изисквания към проектите по паркоустройство и благоустройство, фазите на административния процес във всички етапи на планиране и проектиране, въвеждането в експлоатация на изпълнените проекти и контрола върху опазването и поддържането на зелената система на града.

Създаването на нов раздел в наредбата, който се отнася до правилата и задълженията при картотекирането на трайната растителност, ще доведе до подобряване на тази дейност, която е гаранция за опазването на ценната растителност в града, казват от Направление "Архитектура и градоустройство". Предложеният модел за създаване на проектите за картотека и своевременното им отразяване в регистъра ще подобри контрола при опазването на ценните дървета както от страна на администрацията, така и от гражданите.

Според НАГ разпоредбите, които касаят начина на предписване на компенсаторно озеленяване, ще прекратят от една страна някои съществуващи практики вместо засаждане на дървета в замяна на премахнатите да се предписват други благоустройствени дейности, а от друга – ще уеднаквят критериите за оценка на необходимия брой дървета за засаждане в зависимост от вида и състоянието на премахнатите.

Новите текстове поставят ясни технически критерии към проектите за озеленяване, които ще допринесат за създаване на по-добри условия за развитие на растителността, особено на трайната. Новите изисквания за засаждане на дървета в големите паркинги, изпълнение на пропускливи настилки, задължително предвиждане на съоръжения за съхранение на вода за поливане и изграждане на поливни системи ще подобрят климата и комфорта в града и ще гарантират развитието на растителността. Тези подробни технически допълнения създават и предпоставка за еднакви административни практики в различните структурни звена в общината при одобряване на проектите, казват още от направлението.  

Нови текстове са включени и в раздела, който касае контрола от страна на общината при премахване на растителност. Разрешенията за това ще придобиват правно действие само след влизане в сила на разрешението за строеж, заради което са издадени. Освен определянето на конкретни дати в разрешението за премахване на растителност, с което се гарантира възможността за присъствие на общински служител, публикуването му на интернет страницата на съответния район и задължението за съставяне на протокол за правилното му прилагане, подписан от служебни лица, ще увеличи възможността за контрол и публичност на тази дейност.

В изменението на наредбата са създадени голям брой приложения, които описват подробно начина на прилагане на разпоредбите – технически параметри на видовете озеленяване, на почвения слой, на диаметрите на дърветата и др. Създадени са типови образци на документи – констативни протоколи за всички процедури, универсални таблици и др. Според НАГ тези нови приложения гарантират правилното и еднакво прилагане на наредбата в различните райони на столицата, създават яснота и предвидимост у гражданите и бизнеса.

Наредбата беше представена за обществени консултации, в които са взели участие представители на професионалните и граждански организации, на бизнеса и отделни граждани. Много от постъпилите предложения са били взети предвид при създаване на окончателния текст, казват още от НАГ.

Несъгласие с промени в Наредбата изразиха преди това от Националната асоциация на строителните предприемачи.

ОЩЕ НОВИНИ

Част от ученически идеи в конкурса "Бъдещето на моя роден град" на Община Радомир ще бъдат реализирани

Част от ученически идеи в конкурса "Бъдещето на моя роден град" на Община Радомир ще бъдат реализирани

Сред тях са ремонт на подлез, монтиране на смарт пейки и енергоспестяващо улично осветление

Представиха проект за облагородяване на двора на училище "Свети Апостол Йоан Богослов" в столичния ж.к. "Левски Г"

Представиха проект за облагородяване на двора на училище "Свети Апостол Йоан Богослов" в столичния ж.к. "Левски Г"

Проектът е изготвен от студио Place.make за район „Подуяне“ с визия за зелено и безопасно пространство за игра, спорт и отдих

Предстои обществено обсъждане на промени в Общия устройствен план на Търговище

Предстои обществено обсъждане на промени в Общия устройствен план на Търговище

Обсъждането ще се състои на 13 май от 17:00 часа в зала 28 на местната администрация

Община Варна обяви пазарни консултации за проектни идеи на ключови улици в "Гръцката махала"

Община Варна обяви пазарни консултации за проектни идеи на ключови улици в "Гръцката махала"

Скоро по инициатива на Съюза на архитектите ще се проведе уъркшоп, посветен на зоната около Гаровия площад и улиците „Преслав“, „Девня“, „Дунав“, „Охрид“, „Дебър“

Публикуван е протоколът от първата работна среща на главния архитект на София за експертни консултации

Публикуван е протоколът от първата работна среща на главния архитект на София за експертни консултации

Срещата беше посветена на обсъждане на противоречиви практики в администрацията и на създаването на единна административна практика