Продължават реставрацията и ремонтът на Астрономическата обсерватория в Борисовата градина в София
В част „Архитектура“ по проекта работи Atelie DUO
Архивни снимки
След като миналата година имаше значителни проблеми по изпълнението, от началото на тази работата върви по-бързо и продължават дейностите по ремонт и реставрация на Астрономическата обсерватория в Борисовата градина в София. Подобрението в изпълнението съвпада с избора на новия ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. д-р Георги Вълчев, който смени проф. Анастас Герджиков. Университетът е възложител на дейностите.
Снимка: Катедра Астрономия, СУ "Св. Климент Охридски"
В екипа проектанти по архитектурната част са "Ателие ДУО" (Atelie DUO), които имат много изпълнени обекти недвижима културна ценност. Петте сгради са разположени под формата на съзвездие, като в центъра е старата Учебно-експериментална сграда, свързана с алеи към трите ротонди с уредите за наблюдение (Голям купол, Малък купол и Меридианен кръг), и по-новата (административна) сграда северно на терена. Работи се по всички сгради, като по време на форум от студиото Atelie DUO представиха реставрацията на две от тях.
Източник: Atelie DUO
Сградата на Големия купол е построена през 1894 година на площ 32 кв. м в стил неокласицизъм. Постройката е двуетажна с вита каменна стълба, като долното ниво е складово. В средата на помещенията се издига специален фундамент, отделен от основната конструкция на сградата. Куполът се отваря с механизъм, който все още е работещ. Телескопът, доставен през 1897 година, е използваем и днес, реставриран през 2004-а.
Източник: Atelie DUO
Преддверието на Големия купол е класически портик с пластична украса дорийски ордер. Под купола на ротондата е поставен декоративен пояс, разделен с 12 предварително изляти пана с релефи, изобразяващи зодиите. Тухлените стени са с дебелина 50 см, изградени върху каменни основи. Куполът е метална конструкция, покрит отвътре с талашит, а отвън – с компрометирана неавтентична поцинкована ламарина.
Източник: Atelie DUO
Цокълът е каменна облицовка от червен пясъчник, боядисан в бяло, а фасадните стени са с мазилка, шпакловка с нанесен растер, имитиращ тухлена зидария. Дограмата е дървена, с напластавяния от блажна боя. Решетките на прозорците са автентични, а тези на вратата (боядисана в кафяво) са допълнително поставени. Други намеси през годините са зазидани прозорци и преградна стена от талашит.
Източник: Atelie DUO
Дейностите по реставрация на Големия купол запазват функционалното разпределение и включват пилотиране на основите, хидроизолиране и дрениране със защитна мембрана. Други дейности са почистване на фасадите от всички компрометирани мазилки и бои, укрепване на основата, възстановяване на мазилката и боядисването й с цвят, наподобяващ тухла, а пиластрите – в мръсно бяло. Дограмата се демонтира и се изпълнява нова по модел и с растер на оригиналната. Решетки се реставрират, изпълнява се и ново покривно покритие с хидроизолация. Прави се ревизия на подовата конструкция, по стените се полага нова варова мазилка и шпакловка, прави се тониране. Полага се нов каратаван, преградните стени се демонтират, а неавтентичните врати се демонтират и се поставят нови масивни, изработени по образец.
Източник: Atelie DUO
Учебно-експерименталната стара сграда е построена около 1905 година на площ от 77 кв. м в стил национален романтизъм. Сградата заема централно място в комплекса. Фасадата е със запазена автентичност - постройката е симетрична с централен ризалит. Дългите фасади са разделени на 5 пана, обрамчени с пиластри и елементи над отворите на прозорците и вратите, имитиращи тухлена зидария.
Архивна снимка
Проблемите по сградата са изпадала и подкожушена мазилка, липсващи дървени капаци, пукнатини, липсващ шпил на покрива, вентилационен отвор без решетка, изгнили челни дъски, улуци и водосточни тръби, мазилкова имитация на тухлен градеж, разрушени участъци, неавтентично оцветяване, пребоядисвани дограми, допълнително поставени метални решетки, външни врати и стъпала в лошо състояние. Външните метални части на работещия часовник на фасадата са ръждясали и многократко боядисвани. В много лошо състояние е бил интериорът на сградата.
Източник: Atelie DUO
Процесът на реставрация включва нови дървени капаци по модел на съществуващи, обновяване на металните решетки на входните врати с ново цветно и защитно покритие, нови покривни керемиди и нови челни дъски, улуци и водосточни тръби. Работи се по мазилките, декоративните пластични елементи по фасадата и каменните стъпала. Проектът включва още монтиране на нови дървени врати по модел, както и нова дървена дограма. Външните части на часовника ще бъдат реставрирани, ще бъдат отстранени неоригиналните покрития и ще бъде нанесено защитно.
Източник: Atelie DUO
Работи се и по Големия купол, Малкия купол, Меридианния кръг и Административната сграда. Проектът включва и работа по подземната инфраструктура за новата електрическа инсталация и комуникации, обновяване на алеи, беседки и реставриране на фонтана със скулптурата на Васил Зидаров. Разцепеното и силно компрометирано корито на басейна беше разрушено и изградено наново. Статуята е демонтирана за съхранение и реставрация.
Архивни снимки
На поредна среща с проектанти през последната седмица са избрани каменна облицовка за басейна, материали и цветове за фасадите на всички сгради, максимално близки до оригиналните. Ходът на ремонта и реставрацията може да следите тук.
Снимка: Катедра Астрономия, СУ "Св. Климент Охридски"
Ема Димитрова