Проектът за Подробен устройствен план на Борисовата градина в София отново ще бъде обсъждан
Основни проблеми продължават да са частната собственост и липсата на актуални данни в кадастъра
Снимка: Citybuild.bg, архив. Обсъждане на проекта през 2017 година в Дома на архитекта в столицата.
На 4 юли Експертен съвет към Направление „Архитектура и градоустройство“ обсъди предварителния проект на Подробен устройствен план на Борисовата градина с възложител Столична община и изпълнител „Ковачев Архитекти” ЕООД. Беше решено планът да бъде съобщен в Държавен вестник отново, тъй като са минали десет години от първото обявяване. После се предвижда да бъдат разгледани възражения по проекта заедно с актуалните данни, като успоредно с това се извърши експертна оценка на растителността.
Актуалните данни все още не са нанесени в кадастъра
Проектът за ПУП на парк Борисова градина в София е съгласуван с различни институции и експлоатационни дружества, минал е през десетки варианти, обсъждания в НАГ и няколко обществени обсъждания. Въпреки това все още няма актуална карта на собствеността, като проблемът основно е в отразяването на данните в кадастъра. На заседанието беше коментирано кметовете на районите „Средец“, „Лозенец“ и „Изгрев“ да поискат това актуализиране.
Снимка: Citybuild.bg, архив 2017г.. Обсъждане на проекта в Дома на архитекта в столицата. Бившият председател на Съюза на архитектите Георги Бакалов, ръководителят на екипа по проекта за ПУП арх. Георги Ковачев и бившият главен архитект на София Здравко Здравков.
Ледена пързалка, възстановяване на стадион или "зелена морава"?
По време на обсъждането председателят на Съюза на архитектите Петър Диков направи две предложения. Едното е Столична община да поиска от държавата да й възстанови собствеността на терена на бившата ледена пързалка „Дружба“ и той да бъде отреден за парк, а не за стадион „Юнак“ (каквото е решението на Експертен съвет от 2018 година). Така председателят на САБ подкрепя първоначалното предложение на екипа на арх. Ковачев мястото да бъде „зелена морава“ с частично маркиране на някогашните трибуни с места за сядане и организирането на пространството като място за социални контакти (вижте повече за историята на терена в публикация на арх. Диков). Кметът на район „Средец“ Трайчо Трайков заяви, че неговата администрация е задвижила придобиването на терена.
Снимка: Citybuild.bg, архив 2017 г. Част от терена на ледената пързалка и на разрушения стадион „Юнак“.
Остава ли все пак на мястото си Конната база?
Другото предложение на арх. Петър Диков е старата "милиционерска конюшня" за охраната на мачовете в парка, а сега - Конна база, да се измести на предложеното от проектантския екип място в южната лесопаркова част. Това предложение не беше одобрено преди години, а сега кметът на район „Средец“ Трайчо Трайков заяви, че мястото на Конната база е облагородено и се радва на голям интерес, а общината получава добър наем. В края на май той съобщи, че в Конната база вече има пространство, в което децата могат да галят и хранят малки животни, а в съседство е манежът, където могат да яздят понита.
Снимка: Citybuild.bg, архив 2017г. Конната база.
Има ли "подводни камъни" в идеите за детски, кучешки и скейт площадки?
В отговор на изказано мнение на представител на инициативата "Зелени закони", че трябва добре да се обмислят местата на детски и кучешки площадки, кметът на район "Средец" заяви, че тоалетни и подобни площадки в парка трябва да има, а председателят на САБ изказа същото мнение, като подкрепи и отреждане на място за екстремно каране на велосипеди. Според общинския съветник Марта Георгиева всяка една идея за дори минимално застрояване трябва да бъде представяна поотделно с обяснение на необходимостта, която е довела до конкретното проектно решение. Тя отбеляза например, че в дендрариума, който е за обществено ползване, вече има сгради за поддръжка на парка и не е необходимо проектиране на нови със същата цел.
Снимка: Citybuild.bg, архив 2017г. Централната детска площадка в парка.
Частната собственост все още си е частна
Един от значимите частни обекти в Борисовата градина е изграждащият се стадион „Българска армия“ в рамките на съществуващото съоръжение. При представянето на проекта от ПФК „ЦСКА - София“ обещаха площ от 20 декара да бъдат върнати на парка, за да се създаде подходящо място (площад) за събиране на феновете, като се подобри връзката между алеите и бъдат засадени нови 400 дървета. В момента обаче в кадастъра тази част все още е частна собственост.
Източник: stadium.cska.bg. Изграждането на козирката на стадиона, 19 юни 2025г.
Друг частен емблематичен обект в Борисовата градина е къпалнята „Мария Луиза“, за която също беше представен проект, но след неправомерно изсичане на дървета инициативата отново утихна. Продължават делата около автокъща „Капитолия“, а за частната Лятна сцена се притеснява кметът на район „Лозенец“ Константин Павлов, тъй като има опасност тя да промени предназначението си и да не е с публичен достъп.
Снимка: Иван Йорданов, 2021г.
На Експертния съвет беше подчертано, че само при приет ПУП може да има процедури по отчуждаване. Проектът ще може да бъде разгледан онлайн на сайтовете на НАГ и на районните администрации след съобщаването му в Държавен вестник. Вижте повече за хронологията около проекта в протокола от проведеното заседание тук.
Вариантът от първото обявяване на проекта за ПУП може да видите тук.
Ема Димиткрова