Частните имоти и новите паркинги продължават да са проблемни в проекта за ПУП на Борисова градина

235

Над 1 200 възражения и предложения по проекта ще бъдат разгледани от Експертен съвет, стана ясно на обявената за заключителна дискусия


Едно от предложенията е възстановяване на оригиналния облик на бюфета-бирария на острова в езерото “Ариана" в стил австро-германски барок, премахване на понтонното съоръжение и поставяне на фонтани в езерото.

По време на онлайн дискусията вчера вечерта беше повторена основната цел на проекта – запазване на историческия вид на Борисовата градина, възстановяване на дейността на знакови обекти, придобиване на частни терени, отпадане на голяма част от предвидено ново строителство, подобряване на пешеходна и велосвързаност. Вижте повече за предвидените намеси тук.

По проекта за ПУП са получени 1 261 възражения, като много от тях са еднотипни. Те се отнасят до това да няма ново строителство, урегулирани големи имоти и буферни паркинги, да се реши въпросът с частната собственост, да се направят корекции на грешки в кадастралната карта и други. Получени са становища от Съюза и от Камарата на архитектите в България, от районните кметове, от собствениците на бившия ресторант „Тенеките“ (които имали предложение за терена), от ЦСКА - за достъпа и паркирането до стадион „Българска армия“, от Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ), която иска проектът да бъде разгледан и от техен експертен съвет, от организацията „Спаси София“ и други. Сред възраженията има и такива за прекратяване на процедурата и преработване на проекта.

ПРОБЛЕМЪТ ЧАСТНА СОБСТВЕНОСТ

Според кмета на район „Средец“ Трайчо Трайков това, което осакатява работата по проекта за ПУП, е несвършеното от възложителя до момента – справянето с „неестествената частна собственост“, като къпалнята „Мария Луиза“, за която наскоро районният кмет предложи вариант. След 6 години основният проблем със собствеността още не е решен, коментираха и други включили се в дискусията, като общинският съветник Марта Георгиева, създателят на групата „Да спасим Борисова градина“ Гергана Пирозова и представители на организацията „Спаси София“.

Главният архитект на София Здравко Здравков отговори, че съществуват документи за собственост и разминаванията и непълнотите в кадастъра в тази връзка ще бъдат коригирани. Единствената законова възможност за отчуждаване на частни имоти е да има влязъл в сила план, заяви арх. Здравков и поясни, че в момента има две предложения за начина на придобивани имотите. Единият е да се създадат големи поземлени имоти с отреждане "за парк" - така общината ще участва като съсобственик в имотите и ще може да контролира всяко инвестиционно намерение. Другото предложение е в плана да се създадат по-малки имоти с отреждане "за социална инфраструктура", които самостоятелно да бъдат предмет на отчуждителна процедура.

По време на дискусията възникна и спор относно собствеността на гара Пионер (която според главния архитект е собственост на НКЖИ, но според участник в дискусията имало и частна собственост).

Снимка: Citybuild. Отпадна изграждането на многофункционална зала на гара Пионер и атракционна железница до нея (тъй като се предвижда създаване на линеен парк - т.нар. Зелена линия). Предвижда се изграждане на скейтпарк, съоръжения за екстремни спортове, детски площадки и помощна постройка за поддръжка на парковата територия.

КАЗУСЪТ ПАРКИНГИ

Основен критичен момент в проекта за ПУП остава идеята за нови паркинги. Според СО се предвиждат два нови - подземен на две нива за 400 места под терена на бившата автокъща “Капитолия” и надземен на старата трамвайна линия между Телевизионната кула и Руското посолство за 100 места. В „Специфични правила и норми“ в обяснителната записка на проекта като допустима намеса на гара Пионер обаче е записано: „Изграждане на подземни паркинги в зона Са1 по линии на подземно застрояване“ и „Изграждане на надземен паркинг в зона Са1 върху невегетативни площи с вход откъм „Симеоновско шосе“ за обслужване на хора в неравностойно положение и вход към база за поддръжка на парка“. В случая вероятно се има предвид, че на терена и досега паркират превозни средства и намесата се води реконструкция.   

Според главния архитект паркинги са необходими, такива бяха желанията и на доста граждани, включили се в дискусията (дори имаше идея за многоетажни), а ръководителят на екипа, изработил проекта - арх. Атанас Ковачев, заяви, че новите паркинги (без отсичане на дървета) са начин да се изведат колите от парка. На противоположното мнение са други жители и организации, които смятат, че повече паркинги от съществуващите не са необходими.

ДВА СЦЕНАРИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА ТРАМВАЙНОТО ТРАСЕ

Проектът за ПУП разглежда и два сценария за развитие на трамвайно трасе без изсичане на дървета – от Семинарията към бул. „Симеоновско шосе“ и ул. „Никола Габровски“ към Зоопарка, като идеята е планът за Борисова градина да кореспондира с бъдещото развитие на третия градски ринг. По време на дискусията обаче беше отбелязано, че предложението за трамвайните трасета не присъстват в плана. Имаше и питане направено ли е проучване за броят посетители, с какво се придвижват основно до парка и какъв е потокът към него.

СПОРТНИТЕ ОБЕКТИ

Предвижда се възстановяване на бившия стадион „Юнак“ (по което има спорове) и основен ремонт или реконструкция при спазване на съществуващите параметри на застрояване на Национален стадион „Васил Левски", Столичен колодрум „Сердика“ и комплекс “Българска армия“, който беше най-горещата тема по отношение на спортните обекти. За стадиона на ЦСКА има виза за проектиране и през септември се очаква разрешение за строеж. "Нашата цел е стадионът да бъде интегриран и вписан към парка. Искаме имотите, които желаем да реконструираме, да станат част от отделно УПИ, в което да се опише, че могат да бъдат използвани единствено за спорт и атракции, за да бъдат хората сигурни в нашите намерения", каза адвокатът на ЦСКА Станислав Трендафилов.

Паркинг и игрища пред стадион "Българска армия". "При реализиране на проекта парковата площ ще се увеличи с над 10 000 квадратни метра. Това ще се случи на мястото на настоящите паркинг и игрища пред сектор А", каза Трендафилов.

КАКВО ПРЕДСТОИ

Независимо от официално приключилият краен срок, все още може да изпращате възражения и предложения по проекта за ПУП на Борисовата градина в деловодствата на районите „Средец“, „Изгрев“ и „Лозенец“ или по електронна поща със задължително посочване на имената и контакти на подателя. Подробности за проекта може да видите на страницата на НАГ. След разглеждане на възраженията и предложенията от Експертния съвет проектът ще бъде внесен за одобрение в Столичния общински съвет.

Ема Димитрова

ОЩЕ НОВИНИ

Община Червен бряг стартира обществени обсъждания на идейния проект за обновяване на площада и част от прилежащи улици

Община Червен бряг стартира обществени обсъждания на идейния проект за обновяване на площада и част от прилежащи улици

Визията и концепцията са разработени от кмета на общината Атанас Атанасов, неговият екип и избраното архитектурно студио We Are Architects (WE:R)

В Балчик започва създаването на Екологичен парк в квартал "Хоризонт"

В Балчик започва създаването на Екологичен парк в квартал "Хоризонт"

Дейностите включват възстановяване и обогатяване на биологично разнообразие и създаване на място за спорт, отдих и събития

Арх. Богдана Панайотова премина последния етап на конкурса за главен архитект на София

Арх. Богдана Панайотова премина последния етап на конкурса за главен архитект на София

От днес тече 7-дневен срок, в който всички участвали в конкурса кандидати, които не са класирани на първо място, могат да възразят пред органа по назначаване

Община Благоевград подаде заявление парк "Македония" да й бъде предоставен за безвъзмездно ползване

Община Благоевград подаде заявление парк "Македония" да й бъде предоставен за безвъзмездно ползване

Целта е пространството да остане достъпно за жителите и да продължи да изпълнява обществената си функция

Ако до края на лятото няма развитие по възстановяването на Симеоновския лифт, Столична община ще започне работа по Драгалевския

Ако до края на лятото няма развитие по възстановяването на Симеоновския лифт, Столична община ще започне работа по Драгалевския

Част от идеите за развитие на Витоша са зелен коридор по река Драгалевска с пасарелка на Околовръстния път, наблюдателна площадка на Копитото, паркинги в подножието на планината, реновиране на хижите и инициативи, свързани с децата 

Ремонтирани са близо 3 км от от второкласен път през град Кубрат

Ремонтирани са близо 3 км от от второкласен път през град Кубрат

Той съвпада с трасето на улиците „Витоша“ - след кръстовището с ул. „Княз Борис I“, и „Цар Освободител“ - след кръстовището с ул. „Хан Крум“