Запазването на обществения характер на къпалнята „Мария Луиза“ е един от най-големите проблеми на проекта за ПУП на Борисовата градина

167

Според кмета на район „Средец“ Трайчо Трайков са необходими и гаранции, че там няма да има сериозно ново строителство


„От моя гледна точка един от най-големите проблеми на проекта за ПУП на Княз Борисовата градина е липсата на гаранции за запазване на обществения характер на къпалнята „Мария Луиза“ и че там няма да има сериозно ново строителство. Тъй като имотът е предимно частен, Столична община би могла да го отчужди или изкупи, но това не се случва, а проектът за ПУП мълчи по тази тема и дори отваря нови рискове“, казва Трайков в своята Фейсбук страница.

„Напомням, че междувременно в район Средец успяхме да актуваме като общинска собственост 12 дка, все още заградени в имота. Затова имаме идея да предложим промяна на резерватната част на парка (очертана с жълто), така че към нея да се добави и територията, на която се намира къпалнята (очертана с червено). Тогава вече няма да има апетити за строителство и ще може отново да отвори за хората. За целта първо говорихме с автора на проекта за ПУП проф. Ковачев, според когото това е принципно възможно, но е извън рамките на неговата задача, а одобрението зависи от НИНКН. След това се срещнахме с директора на НИНКН арх. Петър Петров, който ни обеща подкрепа, но ако ние свършим подготвителната работа, тъй като няма никакъв свободен ресурс. Така че в момента сме се захванали с необходимата документална работа и изготвяне на фиша, за да може въпросът да бъде разгледан в НИНКН“, добавя Трайков.

Къпалнята "Мария Луиза" е открита на 6 юли 1939 г. като първата построена от Столичната община. Тя е застроена върху площ от 2 100 кв. м по проект и техническо изпълнение на архитекта при Архитектурно-градоустройствената дирекция на общината Борис Далчев.

През последните години имаше няколко искания да се строи в къпалнята "Мария Луиза", например хотел. През 2018г. проект за възстановяване беше внесен от собствениците при главния архитект на София Здравко Здравков. Дружеството "Парк Мария Луиза" искаше да направи цялостен ремонт на басейна по съкратена процедура, като премахне трибуните и платформите за скокове, козирките и другите части от конструкцията и след това ги преизгради. Проектирането беше възложено на архитектурно студио „Десет" (DESET architects).

В срока до 4 февруари в район „Средец“ са получени над 1 000 становища по проекта за ПУП на Борисовата градина след неговото представяне в средата на миналия месец. Подробности за проекта може да видите на страницата на НАГ. За приключване на общественото обсъждане ще се проведе заключителна дискусия онлайн на 17 февруари от 17.30 часа на интернет адрес тук.

ОЩЕ НОВИНИ

"Малките 5 кьошета" в София посрещат празниците с оригинална коледна украса и квартален фестивал на 1 декември

"Малките 5 кьошета" в София посрещат празниците с оригинална коледна украса и квартален фестивал на 1 декември

Събитието обединява малките бизнеси в района със селекция от храна, напитки, подаръци, благотворителни каузи и празнична програма за светването на коледните светлини

Новата информационна система на кадастъра ще заработи от 16 декември

Новата информационна система на кадастъра ще заработи от 16 декември

Над 98% от територията на страната вече е покрита с кадастрална карта

Започва работа по процедурите за изграждането на пречиствателна станция за питейни води към яз. "Ахелой"

Започва работа по процедурите за изграждането на пречиствателна станция за питейни води към яз. "Ахелой"

Ремонтите на язовир „Порой“ се изпълнят в срок, както и ремонтът на пречиствателната станция за питейни води към яз. „Ясна поляна“