Ревизират всички издадени документи през годините за строящата се сграда "Златен век" в столичния "Лозенец"
Ако се установи, че има неодобрени промени в проекта, ДНСК ще бъде сезирано за незаконно строителство, каза временно изпълняващият длъжността главен архитект на Столична община Богдана Панайотова
Снимка: Citybuild.bg
По време на днешното заседание на Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика към Столичния общински съвет членът на комисията Войслав Тодоров коментира, че за проблемната изграждаща се сграда „Златен век“ в квартал „Лозенец“ има няколко решения на съда, последно от края на миналата година, като съдът искал главният архитект на Столична община да се произнесе относно промени в проекта на сградата, които, ако са факт, биха означавали незаконно строителство.
„Ревизираме всички издадени документи през годините за „Златен век“. За съжаление не е само това, че разрешението за строеж би могло да се води изтекло. Наредила съм проверка на място дали вече са извършени промени по проекта. Ако се установи, че такива има, документацията ще бъде изпратена в ДНСК за незаконно строителство“, коментира вр. и. д. главен архитект на СО Богдана Панайотова.
След като през февруари миналата година от „Артекс“ съобщиха, че са спечелили делото срещу ДНСК и ще продължат да строят сградата, на 1 юли компанията загуби делото срещу заповед № САГ24-РА51-48/23.02.2024г. на бившия вече главен архитект на София Здравко Здравков, с която той отказва да одобри промените в конструкцията на „Златен век“. Решението на Административния съд София-град вижте тук.
Исканите от инвеститора промени касаят съществено изменение на конструкцията на сградата: премахване на два автомобилни асансьора, премахване на евакуационно стълбище, изпълнение на конзолни участъци, промяна контура на плочи, изпълнение на стоманена козирка, изпълнение на покрив на клуб, зона за аварийно-спасителни дейности, кухня към клуб с тераса и стоманен куполен покрив с архитектурни елементи. Наличието на издадено удостоверение по чл. 181, ал. 2 от ЗУТ доказва, че обектът е реализиран по отношение на грубия си строеж, след който могат да бъдат извършвани довършителни работи, но не и такива, изменящи съществено неговата конструкция. Предвид това, няма правна възможност Разрешението за строеж да бъде допълнено по отношение на съществени отклонения от одобрения инвестиционен проект, се казва в решението на съда.
Ема Димитрова